Latest Posts

Insta Anne; Zeynep Bahar Ahıskalı

Instagramdan tanıdığımız, kariyerine çocuğuna tek başına bakmak için bir süre ara veren, ‘şu anda tam zamanlı bir anneyim’ diyen Zeynep Bahar Ahıskalı’ya merak ettiklerimizi sorduk, o da tüm içtenliği ile cevapladı.

Zeynep hanım instagramda oldukça şirin bir kız çocuk ve annesi olarak dikkatimizi çektiniz? Çok samimi, doğal bir profiliniz var. Kısacık kendinizden bahseder misiniz?

Çok teşekkür ederim öncelikle. Ne mutlu öyle görünüyorsak. 1987 doğumluyum, çocukluğum yurt dışında geçti üniversiteyi kazanınca Türkiye’ye döndüm. İletişim fakültesi mezunuyum, yüksek lisansın ardından doktoraya devam ettim. Doktora yeterlilik sınavını geçip tez aşamasına geldiğimde Nisan doğdu ve kendi tercihimle akademik hayata ara verip bebeğimi kendim büyütmek istedim. Tam zamanlı bir anne olarak hayatıma devam ediyorum…

Kızınızla birlikte neler yapıyorsunuz? Nasıl geçiyor bir gün?

Oldukça yoğun geçiyor her anne gibi aslında. Her dönemi farklı ama aynı yoğunlukta. Sabah saatlerinde başlıyoruz güne, büyüdükçe değişen sürekli dinamik bir tempoda oluyor tabii evde bir çocukla. Evdeysek onun sevdiği aktiviteler, okumalar, oyunlar oynuyoruz. Ara sıra sıkılmasına müsaade ediyorum, böylece gerçekten yaratıcı oyunlar çıkarabiliyor kendi başına. Temiz hava vazgeçilmezimiz, kısa da olsa mutlaka her gün dışarı çıkmaya çalışıyoruz yaz kış fark etmeden. Arkadaşlarıyla buluşuyoruz, haftanın belirli günleri oyun gruplarına katılıyoruz. Babası gelene kadar bu tempo benim için hep aynı diyebilirim.

Instagram hesabınıza baktığımızda fotoğraf ve stil konusunda zorlanmadığınız açık. Çok güzel paylaşımlar var.  Nasıl ortaya çıkıyor bu güzel kareler?

Çok güzel, tarifsiz ve her gün açılmayı bekleyen bir paket gibi annelik.

O karelerin çoğu tamamen doğaçlama çıkıyor aslında. Örnek vermek gerekirse aldığım bir yağmur çizmesiyle son baharda önünden geçtiğimiz bir ağaç bana ilham oluyor. Burada ne güzel bir fotoğraf çıkar diyorum ve şanslıysak ağaç yapraklarını dökmediyse ilk fırsatta fotoğraf çekmeye gidiyoruz. Evde doğal alanımızda fotoğraf çekmek çok sevdiğim bir durum, anı yakalamak ve farkında olmak aslında çoğu zaman yaptığım. Fotoğraf çekmeyi her zaman çok sevdim, instagramı açma sebebim zaten fotoğrafa olan tutkum. Özel günlerimizde çoğu zaman işlerine hayran olduğum profesyonel isimlerle çalışıp en güzel şekilde o anları ölümsüzleştirmeyi çok seviyorum. İnanıyorum ki seneler sonra çok güzel anılar kalmış olacak. Paylaşın ya da paylaşmayın ama kendinize anı bırakmak için bol bol fotoğraf çekin diyorum hep.

İnstagram’ın önemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Platform hakkında en çok neyi seviyorsunuz?

Benim instagramla tanışmam dediğim gibi fotoğrafa olan tutkumla 2011 yılında başladı. O zaman gerçekten amacı sadece fotoğraf paylaşmak olan bir platformdu. Birçok arkadaşıma hatta ben açmıştım böyle bir uygulama var diyerek. Değişen ve sürekli gelişen iletişim teknolojileri, yeni medyanın geleneksel medyaya olan üstünlüğü günümüzde sosyal medyayı çok önemli bir noktaya taşıdı. Instagram da sosyal medyanın en önemli araçlarından biri artık. Benim 9’uncu senem ve kendi istediğim kadar istediğim anlarımı paylaştım. Evlendik balayına gittik insanlar daha çok merak ettiler gittiğimiz yerleri sordular bilgi için, hamilelik sürecinde takipçi profilime anne adayları dahil oldu, Nisan doğdu bu defa çocuklu aileler dahil oldu, aslında instagramda hayatın kendisi gibi sürekli değişiyor. İster marka olun ister tamamen zevk için takip edin doğru ve dozunda kullanmak bence en güzeli. Instagramın en sevdiğin özelliği ne derseniz,  birçok okula, öğrenciye, çocuğa ulaşmış olmak. Takipçilerim bilir bana ulaşan birçok öğretmen oluyor imkanları kısıtlı okullardan ve ben bunu takipçilerimle paylaştığımda hep birlikte çok güzel yardımlar topladık ve toplamaya devam ediyoruz. Yakın çevremde bu yardımlara dahil olanlar bir yana, beni sadece sosyal medyadan tanıyıp güvenip yardımda bulunan, paylaşımlarımı dikkate alıp ihtiyaç sahiplerine ulaşan insanlar var. Benim için bu platformun en güzel ve sonsuz mutluluk veren tarafı bu oldu, paylaşmak böylece gerçekten anlam kazanmış oluyor.

Instagramda hayatın kendisi gibi sürekli değişiyor. İster marka olun ister tamamen zevk için takip edin doğru ve dozunda kullanmak en güzeli!

Ve son olarak, annelik hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Annelik çok güzel ve herkesin kendine özel diye düşünüyorum. Doğurmuş ve iki buçuk yıllık bir anne olarak diyebilirim ki anne olmak için doğurmuş olmak şart değil. Bence verilen emek ve bir insan yetiştirip büyütüyor olmak, doğurmanın çok daha ötesinde bir durum. Doğurmadan da aynı sorumluluğa sahip olmak, aynı koşulsuz sevgiyi vermek daha kutsal diye düşünüyorum. Çok güzel, tarifsiz ve her gün açılmayı bekleyen bir paket gibi annelik.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.