Latest Posts

Covid-19’a karşı hamilelere yaz önerisi…

Tatile gidenler furyasına katılan anne adayları önerileri dikkate alın… Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum/ Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Bildirici tatile gidecek anne adayları için Covid-19’a karşı ve genel sağlık için alınması gereken tedbirleri anlattı…

*Toplu taşıma araçları yerine mümkünse kişisel araçlarla seyahat edin.

*Maske takmayı asla ihmal etmeyin. Maskeniz ıslandıysa ya da nemlendiyse değiştirin. Çevrenizdekilerin de ağız ve burunlarını kapatacak şekilde maske takmalarını talep edin.

*Kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösterin. Açık havada, mümkünse doğayla iç içe olacağınız etkinlikler yapın.

*Kumsalda, havuz başında ve şezlonglarda sosyal mesafeye (1.5-2 metre) dikkat edin.

*Ellerinizi sık sık yıkayın, bunun mümkün olmadığı durumlarda mutlaka el dezenfektanı kullanın.

*Çevrenizle ve enfekte olabilecek yüzeylerle temaslarınızı mümkün olduğunca azaltın.

*Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği11:00-15:00 saatleri arasında güneşlenmeyin. Bu saatler arasında gölgede kalmanız uygundur. Yüzünüzde gelişebilecek kalıcı koyu lekelenmeyi önlemek amacıyla özellikle yüz için yüksek koruma faktörlü koruyucular kullanın.

Hamilelik döneminde sıvı ihtiyacınız daha fazla… Su içmeyi İhmal etmeyin!

*Yazın sıcak havalarda yeterince sıvı almamak dehidratasyona yol açabiliyor. Hamilelik döneminde sıvı ihtiyacının da arttığını göz önüne alarak, her gün 2-2.5 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

*Yeterli ve dengeli beslenme güçlü bir bağışıklık sistemi için son derece önemli. Hamilelikte folik asit, demir, kalsiyum ve omega-3 başta olmak üzere, gerekli destekleri almayı ihmal etmeyin. Protein, karbonhidrat ve yağı yeterli şekilde aldığınız, ara öğünleri ihmal etmediğiniz bir beslenme alışkanlığı edinin.

*Her gün 7-8 saat uyumanız, hem sağlıklı bir hamilelik hem de bağışıklık sisteminizin güçlü kalması için çok önemli.

*Yüzmek için havuz yerine denizi tercih edin.

*Covid-19 gözlerden de bulaşabileceği için deniz veya havuza girerken yüzücü gözlüğü kullanın.

*Vajinal floranın bozulması sonucu vajinal akıntı ve kaşıntıyla kendini gösterebilen durumlardan sakınmak için havuzdan veya denizden çıkınca, bikini ya da mayonuzu değiştirmeyi unutmayın.

*Vitamin D3 bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle güneşlenerek ya da takviyelerle Vitamin D3 seviyenizin ideal sınırlarda kalmasını sağlayın.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.