Latest Posts

Hamilelik ve bir klasik; bulantı

Hamilelikte birçok anne adayının birbirine sorduğu ilk soru belki de ‘Bulantıların oluyor mu?’… Birçok anne adayının yaşadığı bu sorunla baş etmenin yollarını sizlerle paylaşıyoruz…

Evet ‘İlk 3 ay dünya tersine döndü, mide bulantımdan ne yapacağımı şaşırdım. Ama sonra birden kesildi ve karnımda bebeğim olduğunu bile unuttuğum anlar oldu’ diyen annelere çok sık rastlıyoruz değil mi? Hamileliğini açıklayan her annenin ilk ve en sık dile getirdiği şikayetlerinden biri belki de bulantı… Nedeni tam olarak annelere bilimsel olarak açıklanamayan bu durumla ilgili uzmanların önerileri bulunuyor. Bazen yataktan aniden kalkmadan ağzınıza atacağınız bir kraker, bazen sık sık dinlenmek size iyi gelebilir. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Evrim Aksoy, gebelikte görülen mide bulantıları ile ilgili alınabilecek önlemleri aktardı, bir göz atalım…

Pek çok anne adayının ortak sorunu

Pek çok anne adayı hamilelik sürecinde mide bulantısı ve kusma sorunuyla karşılaşıyor. Bu durum bazı kadınlarda sadece gebeliğin ilk dönemlerinde görülebilirken, bazen de aylarca sürebiliyor. Yaşam kalitesini de oldukça düşüren bulantı ve kusma problemlerine karşı bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Kilo kaybına yol açan kusmalara dikkat!

Gebelikte bulantılar genellikle sabah erken saatlerde görülebilmekte, daha sonra gün içinde normale dönülebilmektedir. Ancak her anne adayının hamilelik süreci farklıdır. Bulantı ve kusmalarınız günlük hayatınızı büyük ölçüde etkiliyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Şiddetli kusmalar altta yatan ciddi bir probleme işaret edebileceği için detaylı bir araştırma gerekebilir. Gün içinde şiddetli kusmalar, anne adayının beslenememesine yol açıyorsa ve kilo kaybı oluşturacak şekilde ise vücuttaki su miktarı azalır. Bu da riskli bir tablo oluşturabilir. Böyle durumlarda anne adayı hastaneye yatırılarak sıvı ve besin takviyesi yapılır.

Mide bulantısı yaşıyorsanız panik yapmayın! Unutmayın bu sıkıntınız geçici ve tek yapmanız gereken sakin kalıp bebeğinize odaklanmak!

Bulantılara iyi gelen öneriler

1Sık sık ve az az yemek yenmeli. Bu sayede bulantı ve mide yanmaları azalabilir. Boş mide ise bulantıyı daha çok artırır. Küçük miktarlarda kuru yiyecekler tüketilmeli.

2 Mide asidini artıran kızarmış, baharatlı, asidik yemekler bulantıyı ve kusmayı daha da artıracağından tüketmeyin.

3 Gebelikte protein alımı çok önemlidir. Özellikle yumurta, süt ürünleri, fasulye ve tahıl tüketimini artırmalısınız. Bu besinler aynı zamanda B vitamininden de zengindir.

4 Yataktan çıktıktan sonra kahvaltı için hemen yemek yerine biraz beklemeli ve kraker bisküvi gibi kuru yiyecekler ile başlangıç yapmalısınız.

5 Yemek yedikten hemen sonra uzanmayın, ayakta zaman geçirerek yediklerinizin sindirilmesini kolaylaştırın.

Bazı önlemlerle gebelikte mide bulantılarını engellemek ya da minimalize etmek mümkün olabilir…

6 Gün içinde hangi saatlerde daha çok bulantı ve kusma yaşadığınızı not edin. Kendinize bir günlük tutun. Böylece hangi saatlerde daha rahat yemek yiyebileceğinizi ayarlamış olursunuz.

7 Öğünler arasında olabildiğince sıvı almaya çalışmalısınız. Düzenli olarak sıvı aldığınızdan emin olmalısınız. Eğer aldığınız sıvılar bulantı ve kusmayı artırıyorsa buz küpleri önerebiliriz…

8 Olabildiğince dinlenmek ve gevşemek önemlidir. Çalışıyorsanız bir süre izin almanızı öneririz. Çünkü stres ve yorgunluğun sabah bulantılarını artırdığı bilinmektedir.

9 Su ya da buzlu çayınızın içine limon dilimleri atabilirsiniz. Limon kokusu bulantıyı azaltır.

10 Sabahları bir çay kaşığı zencefil ve balı karıştırarak tüketmek bulantılara iyi gelebilir.

11 Demir tabletleri bazen bulantı ve kusmayı artırabilir.  Doktorunuza danışarak bir süre bu destekleri kullanmaya ara verebilir veya değiştirebilirsiniz.

12 Özellikle B6 vitamini gebelik bulantılarını azaltmaktadır. Daha önceden gebelik multivitamini başladıysanız bunları aç karnına değil yemeklerle birlikte almanız mide rahatsızlığınızı azaltır. Bu vitaminleri yutamıyorsanız çiğneme tabletleri ya da vitamin şurupları şeklinde alabilirsiniz.

13 Aromaterapi ve masaj da sabah bulantıları ve kusmalara iyi gelebilir. Ancak bu konuda mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

14 Bu süreçte olumlu düşünmek, paniğe kapılmamak, düzenli olarak yürüyüş yapmak ve temiz hava almak, sevilen insanlarla iyi vakit geçirmek çok önemli.  Bu sıkıntılarınızın geçici olduğunu düşünerek sakin kalmaya ve bebeğinize odaklanmaya özen göstermelisiniz.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.