ANA SAYFARÖPORTAJKanada'da yaşam

Kanada’da yaşam

YAYIN TARİHİ

Dünyada en medeni ülkeler arasında gösterilen, yaşam standartlarının yüksekliği ile ilgi çeken Kanada son yıllarda yaşamak için oldukça fazla talep görüyor. Biz de merak ettik ve ‘Neden Kanada?’ sorusunu Kanada Göçmenlik Bakanlığı Resmi ICCRC lisanslı göçmenlik danışmanı Filiz Tümer’e sorduk…

Instagram: @kanadadayenihayat

İçinde bulunduğumuz dünya giderek daha karmaşık bir hal alırken insanlar artık stresin, karmaşanın olduğu yerlerdern uzaklaşarak, insan haklarının, özgürlüğün sekteye uğramadığı, yaşam standartlarının yüksek olduğu, havası temiz, insanı hoşgörülü yerlerde yaşamak için tercih yapıyor. Tam da bu noktada, bu kriterlere uygun ülkeler arasında önceliği çeken bir isim Kanada… Son zamanlarda birçok kişi tarafından ‘kurtarılmış bölge’ olarak adlandırılan ‘Kanada’da yaşam’a dair sorularımızı, uzun süredir Türkiye’den birçok kişiyi ‘Kanada’da yeni hayat’a götüren Kanada Göçmenlik Bakanlığı Resmi ICCRC lisanslı göçmenlik danışmanı Filiz Tümer’e ilettik. Tümer, ‘Kanada eğitim için neden tercih edilmeli, göçmen olarak yaşamanın avantajları nelerdir, Kanada’da doğumun avantajları nedir…’ gibi merak ettiğimiz birçok soruyu tüm içtenliğiyle cevapladı. Farklı bir ülkede yaşam için ‘acaba Kanada olabilir mi?’ diyorsanız, keyifli okumalar…

Öncelikle sizi yakından tanıyabilir miyiz? Filiz Tümer kimdir?

İTÜ mezunu bir mühendis. masterini bebeğini büyütürken tamamlamış bir anne. Kanada Türk Televizyonu’nun gönüllü ilk spikeri. Oracle Database Administrator gibi sağlam bilgisayar kökenli iken çok sevdiği için uzun yıllar Executive Director olarak Kanada Türk Federasyonu’ndaki görevini seçen ve görev süresince yeni gelenlere yerleşim, iş bulma, adaptasyon konularındaki yardımları ile kazandığı bilgi ve tecrübesini yine uzun yıllar beraber çalıştığı Kanadalı avukat ofisinde göçmenlik uzmanı olarak pekiştirmiş bir aktivist. Devamında Toronto Herzing College gibi Ontario eyaletinin bir mesleki okulundan derece ile mezun olduktan sonra Kanada Göçmenlik Danışmanları Düzenleyici Kurulu (ICCRC- Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) lisans sınavından üstün başarı derecesi ile geçerek Kanada hükümetinin ICCRC lisanslı göçmenlik uzmanı unvanını kazanan bir iş kadını. 2016’da Canturk Immigration www.canturkimmigration.com sirketini kurdum ve ilk ofisimi Toronto’da açtım. Yüzlerce ailenin Kanada’da yeni bir yaşam kurmalarında göçmenlik danışmanları olarak yardımcı oldum ve devam ediyorum.

Bir kızınız olduğunu biliyoruz. Başarılı bir iş kadını ve anne… Bu ikisini nasıl dengede tutmayı başardınız?

Hayatınızdaki değişikliklere ve yeni oluşumlara bir bakmışsınız uyum sağlamışsınız. Anne olduğunuz zaman öncelik sıranızı sıraya dizmek gibi bir şansınız yok. Eğitim yapmışsınız, başarılı bir kariyer yapmak en doğal hakkınız ama anne olduğunuz zaman onun sizde yarattığı mucizeler ile bir sonraki adımınızı kestiremiyorsunuz. İçgüdüsel çalışkanlık galiba benimkisi. Çalışkan ve hızlı hareket eden disiplinli birisiyim, çok hızlı yazarım, sonuca götürmeden bir işi bırakmam. Çok sevdiğim bir huyum değil ama yavaş bir kişi hiç olmadım. Önemli olan yaşam enerjinizi ve heveslerinizi belli bir ayara getirebilmek.  Öncellik tabii ki her zaman annelik. Bir kadın iki, üç veya beş sorumluluğu günümüzde dengede tutabiliyor. Kadınlar için çok büyük bir olay değil aslında. Günlük yaşamda bile kadınlar her gün onlarca kimlikte yaşayabiliyor.

Çocuğu için en iyiyi istemek ve sonuna kadar gitmek her kadının içgüdüsel sahip olduğu kuvvetli, muhteşem bir duygu ve gerceklestirmek icin çoğu engellere goğüs gerebiliyorsunuz. Anne olmanın verdiği motive ve yaşam sevinci ile hayal bile edemeyeceğiniz şeyleri başarabiliyorsunuz. Zor kavram tanımını  unutuyorsunuz. Kültürünü bilmediğiniz bir ülkede hem emzirip, hem sınavlara hazırlanıp, hem bir işte çalışabiliyorsunuz. Dönüp arkanıza baktığınızda ise ‘bunu nasıl yaptım’ diye şaşırabilirsiniz.  Bir anne olarak içinizdeki gücün sınırlarını ancak yaşayarak test ettiğinizde görüyorsunuz. Kızım neuroscientist (sinir bilimci) ve başarılı bir müzik öğretmeni.

Anne olmanın verdiği motive ve yaşam sevinci ile hayal bile edemeyeceğiniz şeyleri başarabiliyorsunuz.

Kanada ile ilişkiniz nasıl başladı?

Toronto’ya eğitim için gitmiştim. İki sene sonra ise kızım Yasemin’in, 24 yaşında annesiydim…

Neden Kanada? Eğitim, doğum veya göçmenlik için bu ülkeyi cazip kılan neler var?

Dünyada eşi benzeri olmayan bir şekilde insan haklarının konuşulmadığı, birebir uygulandığı, sosyal bir hukuk devleti. Birleşmiş Milletler tarafından her yıl en yaşanılır seçilen sehirleri ile kişi başı milli gelirin yüksek olduğu bir ülke. Ekonomisinin ve siyasetinin dalgalı olmadığı, halkın sesinin dikkate alındığı huzurlu bir ortam… Emeğin ve adaletin saygınlığını yitirmediği, doğanın tahrip edilmediği modern şehirler… Kanada’da çok kültürlülük, kanunlar ve kurallar ile korunduğu için Amerika ve diğer Avrupa ülkeleri gibi ırkçı değil. Tam tersine ırkçılığın hiç yaşanmadığı, göçmenlerin kültürleri, din ve dilleri devlet tarafından teşvik edildiği, farkındalılığa saygı ile mükemmel bir kültür zenginliği içinde yaşanan barış ortamı mevcut. Böyle olunca da gelen her göçmenin bu sistemin içinde yerini alarak topluma adapte olması kolay oluyor. Kanada devleti pozitif desteği ile yeni göçmenin yanında. Devletin iş ve işçi bulma kurumu, yeni göçmenler için oluşturulan ihtiyaca uygun sosyal hizmetler ile destek veriyor.

Çocuklarınızın veya gençlerin Kanada’da eğitim almasını dünya vatandaşlığına giden bir yol gibi düşünebilirsiniz.

Ücretsiz sağlık ve eğitim gibi sosyal haklara sahip olabiliyorsunuz. Sağlığın ücretsiz olması hala dünyanın hiç bir ülkesinde Kanada kadar oturmamış ve uygulanmıyor. Kanada her yıl binlerce öğrenci, göçmen ve yatırımcı akımına uğruyor.

Çeşitli kültürlerden insanların bir arada mükemmel bir uyum içinde yaşadığı başka bir ülke yok gibi. O yüzden Kanadalılar her zaman ülkelerinde yaşamanın bir hak değil bir ayrıcalık olduğu bilincindedir. Ortadoğu’nun, Asya’nın, Avrupa’nın güncel durumları düşünüldüğünde Kanada inanılmaz boyutta hayaller ülkesi gibi gelebilir size. Ayrıca sahip olduğu güçlü adalet sistemi ve uygulaması sayesinde Kanada dünyanın en düşük suç oranına sahip ülkelerinin başında geliyor.

Kanada’ya yerleşmesine, öğrenci olarak ya da doğum için gitmesine danışmanlık ettiğiniz kişilere orada oldukları süre içinde de destek olabiliyor musunuz? Size her an ulaşabiliyorlar mı?

İstanbul ofisimiz Batı Ataşehir, Palladium Towers’da. Genel bilgilendirme dışında Kanada’da doğum hakkında müşterilerimize bire bir destek veren şirket çalışanımız zaten doğumunu Kanada’da yapmış bir anne. Toronto ofisimiz Covid-19 öncesi aktif olarak hizmet veriyordu. Güncel olarak ise online hizmetlerimiz ile müşterilerimizin yanındayız. Öğrenci olarak gidenler gerek okul kayıtlarını yenileme gerek statülerini degiştirme durumunda Kanada göçmenlik basvuru zamanlarında bizimle iletişime çok rahat gecebiliyorlar. İş bulma konularında 34 senedir Kanada’da yaşayan Kanadalı bir Türk olarak müşterilerimi yaşam içinde her konuda yönlendirdiğim geniş bir network ağı kullanıyorum.

Türkiye’de eğitim sistemi annelerin en büyük kabusu. Çocukları için ‘yurtdışında eğitim’i araştıran birçok anne var. Arayış içinde olan annelere Kanada’da eğitim konusunda önerileriniz neler olur? Neler söylemek istersiniz?

Kanada vatandaşı ve göçmeni lise sona kadar ücretsiz bir eğitimden faydalanır. Ontario bolgesinde sayısız kolej dediğimiz mesleki okullarının ve Toronto Üniversitesi İngilizce Lisan Departman temsilciliğimiz var. Ama sizin okuyucu kitlenizdeki annelerin en cok ilgileneceği, 182 okulun merkezi olan Toronto Bölgesi Eğitim Kurumu (Toronto District School Board)’nun Türkiye temsilcisi olmam. TDSB’in portalından bütün kayıtları bizzat yönetebiliyorum. Son dört senedir oldukca yoğun bir tempoda çalıştığımızı söyleyebilirim.  Uluslararası öğrenci olarak ilk, orta ve lise eğitiminde okul seçimi, okul kaydı, öğrenci ve ebeveyn vize işlemleri ile sunduğumuz çok başarılı yerleşim hizmetleri paketleri var. Son zamanlarda 6, 7 yaşlarında ilkokul öğrencileri adaylarımızda artış olduğunu görüyorum. Bu da bize daha eğitime başlamadan Türkiye’deki eğitime güven ve inancın kaybolduğunu gösteriyor.

Bu röportajı okuyanlar, çocuklarının veya gençlerin Kanada’da eğitim almasını dünya vatandaşlığına giden bir yol gibi düşünebilirler. Burada enterasan güncel bir regülasyona değinmek isterim. Eğer ebeveynlerden birisi öğrenci vizesi ile herhangi bir mesleki okulda eğitim almaya başlarsa,  devlet okulunda okuyan çocuklarının sağlık sigortası saklı kalmak şartı ile okul ücretleri sıfırlanır. Öğrenci olan anne veya baba ise haftada 20 saat çalışma izni ile okul bitiminde ise okunan sene kadar çalışma vizesine hak kazanabilir.  Bu onlara ailece Kanada göçmenliği yolunu açacak puan kazandıracaktır.  

Kanada’da çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde anne ve babasına sponsor olarak oturma izni almalarını sağlayabiliyor.

Anne adaylarımız için de Kanada’da doğum ile ilgili kısa bir bilgi almak isteriz. Amerika’da doğum çok popüler. Anne adayları rotayı neden Kanada’ya çevirmeliler? Avantajları nedir?

Öncelik elbette vatandaşlık hakkı olması… Kanada’da doğumla vatandaşlık elde eden her bireyin eğitim giderleri devlet tarafından karşılanır, böylece devlet okullarında ücretsiz, üniversitelerde ise çok düşük ücretlerle yada eğitim bursu alarak okuma şansını kazanabilirler. Kanada’da doğum aynı koşullar altında Amerika’daki doğuma göre daha ucuza malolur. Kanada ‘sosyal devlet’ anlayışı ile kurulmuş bir devlet olduğu için eğitim ve sağlık gibi temel hizmetler devlet güvencesinde ve yüksek kalite ile sağlanır. Oturma hakkı olanlar için sağlık hizmetleri ücretsiz, öğrenciler için sağlık sigortaları ucuzdur. Kanada, ülkede yaşamayan vatandaşlarından herhangi bir vergi talep etmez. ABD’de çocuğunuz 21 yaşına geldiğinde anne, baba ve kardeşlerine sponsor olarak oturma izni ( green card ) alabilir. Kanada’da çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde anne, babasına sponsor olarak oturma izni alabilir. Her iki ülkenin vatandaşları da dünyanın hemen hemen her ülkesine (160’tan fazla ülkeye) özgürce, yani vizesiz seyahat imkanına sahiptir.

İçinde bulunduğumuz dönemde sadece gençler değil birçok ebeveyn de çocuklarının geleceği için aile olarak yurtdışına gözünü çevirmiş durumda. Dünyada da süregelen bir ekonomik kriz olmasına rağmen… Siz nasıl gözlemliyorsunuz bu gidişatı… Başvurular 2020 de daha da arttı mı?

Kanada göçmenlik basvuruları 2020’de arttı. Ofisimde normalde günde 4, 5 kişi görürken, 20 kişi ile aynı gün toplantı yaptığım oldu. Önümüzdeki 2021-2023 dönemi için senelik 400 bin göçmen alım hedefi parlementodan yasa olarak gectiğimiz günlerde çıktı. Özellikle Covid-19 sonrası  kriz yonetiminde Kanada hükümetinin halkının yanında ve menfaatini düşünen tavırları, cömertliği, Covid sonrası yarattığı ortamda kişisel güvence, huzur ve sağlığa verdiği önem ile, daha iyi bir ülkede yaşamanın arayışı içinde olanlar tarafından tercih edilir oldu. Kanada Başbakanı Justin Tredau, mart ayında pandemi başlarındaki ilk hafta TV programında Kanada vatandaşı ve göçmeninine her hafta 500 Kanada doları maaş bağlanacağını açıklamıştı. Ertesi gün Kanada Vergi Dairesi, online platformu sayesinde bu paranın ihtiyaç sahiplerine anında ulaşmasını sağladı. Kabul edilenler ise işsiz kalmış veya işleri iyi gitmeyen herkes idi. Bu tür insanca yaklaşımlar, farkındalığa saygı,  kaliteli ücretsiz eğitim ve sağlıktaki devlet gücünün işleyişi Kanada’yı günümüzde dünyanın en yaşanılır ülkesi haline getirdi. Soğuk havasına rağmen 🙂

Son dönemde en çok size gelen başvurular hangi yönde? Eğitim, doğum, göçmenlik…

Express Entry ile göçmenliğe direkt başvurmak isteyen 30 yaşlarında, yüksek lisans yapmış, iyi derece İngilizce veya Fransızca’ya hakim profesyonel meslek sahipleri ile  Kanada’da bir iş yeri satın alarak ailece göçmen olmak isteyen 40 yaş üstü iş insanları…

spot_img

Latest articles

Sporun oyuncakları…

Trendyol'un desteğiyle hayata geçirilen küratörlüğünü şair ve yazar Sunay Akın ve Aslı Nuhoğlu’nun üstlendiği...

Miniğiniz ek gıdaya geçiyor

Ebeveynler için en çok soru sordukları dönemlerden biri ek gıdaya geçiş dönemi. Bu konuda...

Dinozorca duygular…

 İngiliz yazar Rachel Bright ve yetenekli illüstratör Chris Chatterton’ın hazırladığı ve şimdiye kadar 27...

Renkli yaz…

Yaz modasının rengarenk aksesuarları, LC Waikiki’nin 2024 Accessories Koleksiyonu’nda şık ve göz alıcı tasarımlarla...

Don't Miss

spot_img

More like this

Miniğiniz ek gıdaya geçiyor

Ebeveynler için en çok soru sordukları dönemlerden biri ek gıdaya geçiş dönemi. Bu konuda...

“Amacımız özel gereksinimi olan her yaştan insana yardımcı olabilmek.”

Özel gereksinime sahip her yaştan insana yardımcı olmak için TSÇV çatısı altında yola çıkan...

Insta Anne; Nurdan Tol

Sosyal medyada çok görebileceğiniz annelerden değil. Kendi gibi, doğal, sempatik, içten… Kamera arkasında nasılsa...