Latest Posts

Anneler Günü’nüz kutlu olsun!

Anne olmanın getirdiği mucizevi aşamayı gerçekten sadece anne olanlar anlar. Anne olduktan sonra ‘yeni bir siz’ vardır artık; hayata karşı daha güçlü, çevresine karşı daha duyarlı ve çok daha mutlu… Anneler Günü’nüz kutlu olsun!

Dokuz aylık mucizevi serüven sona erip de bebeğinizi kucağınıza aldığınızda yeni bir siz de doğmuştur artık! Bebeğinizden önce siz ve bebeğinizden sonra siz… O kadar farklı iki insan olabiliyor ki bazen. Panik yapmayın. Dengeyi korumaya çalışın. Daha evhamlı, daha ürkek, daha planlı, daha düzenli, daha sevgi dolu, daha panik… Olumlu ve olumsuz birçok yeni özellik geliştirirken dikkat etmeniz gereken iki şey ona sevginizi iletmeyi başarmak ve dengede kalmak! Anneler gününüz kutlu olsun!

Unutmayın annelik bir mucize ve siz de bu mucizenin tadını çıkarın…

MÜKEMMEL ANNE Mİ?

Hayal kurmayalım, ayarlarımızla oynamayalım! Mükemmeliyetçilik sizi bir süre sonra mutsuz eder. Çünkü mükemmel insan yoktur. İlla ki aksamalar olacak. Hem iş hayatında çalışma arkadaşlarıyla hem de evde çocuklarıyla doğru iletişim kurmaya çalışan kadınlar, ev ile iş arasında sıkışmış hissedebilir. Hem kariyerinizde başarılı olmak hem de mükemmel anne olmak istiyorsanız, çocuklarınıza çok daha düşkün davranma eğilimi gösterebilirsiniz. İki taraf arasında sıkışmak, tükenmişlik hissinin yoğunlaşması sonucunu oluşturabilir.

MÜKEMMEL KADIN MI?

Mükemmel kadın imajı çalışan annelerde hem kişinin kendisini hem de çocuklarını doğrudan etkiler. Hem anne hem iş kadını hem de iyi bir eş olmayı isteyenler için hastalıklar da kaçınılmaz bir hal alır. Bu gibi durumlarda tükenmişlik hissi, depresyon, panik atak belirtileri, unutkanlık, mide rahatsızlıkları ve cinsel isteksizlik gibi psikolojik rahatsızlıklar olabilir.

Mükemmel kadın imajı, çocukları da etkiler; çalışan annelerin çocukların her isteğini yerine getirmeye çalışmasına ortam hazırlar. Hemen hemen tüm istekleri karşılanan çocuklar ileride bu şartları diğer ilişkilerinde bulamadığında mutsuzlukla karşı karşıya kalır. Annelik bir sanattır, ancak doğru iletişim geliştirmek için mükemmelliği saplantı haline getirmek doğru değildir.

Annelik bir sanattır, ancak doğru iletişim geliştirmek için mükemmelliği saplantı haline getirmeyin.

DENGELİ ANNE Mİ?

Anne çocuk ilişkisinde dengeyi kurmak adına, genel tavırlarda endişeye kapılmayın. Nefes terapileri bu konuda yardımcı olabilir. Mükemmel kadın ve mükemmel anne bilincinden uzak yaşamak, kişinin kendini zorlamasını engellemesi de anne çocuk ilişkisinde başarıyı getirir. Unutmayın, çocuk rol model olarak annesini kendine örnek alacağından, anne olarak davranışlarınızda tutarlı ve sabırlı olmalısınız.

Çocuk dünyaya gözünü açar açmaz size, annesine güvenir. Çocuğunuzun anlattıklarını sabırla dinlenmeli, sorularını yanıtsız bırakmamalısınız. Anne çocuk ilişkisinde saygı sınırının netleştirilmesi de, çocuğun psikolojik gelişimi açısından önemlidir. Çocuğunuzun odasına girerken kapıyı çalmanız, çocuğunuzun da aynı şekilde davranması size söz hakkı sağlar ve iletişimi kolaylaştırır. Yumuşak ama kararlı tavırlar, anne çocuk ilişkisinin sağlıklı gelişimini destekler. Bu konuda örneğin; çocuğunuz hayır denildiğinde aşırı sinirleniyorsa; sakin, yumuşak ama kararlı bir tavırla açıklama yapmalısınız.

PANDEMİ DE ANNELİK

Büyük küçük herkesi psikolojik olarak etkileyen bir süreçten geçiyoruz. Pandemi hepimizi çok etkiledi ve halen etkilemeye devam ediyor. Online eğitim, tam kapanma derken annelerin üzerindeki yük fazlasıyla arttı. Hazır 9 Mayıs’ta ‘Anneler Günü’nü kutlamaya hazırlanırken ufak bir önerimiz var! Yemek, ev düzeni, çocukların online eğitim takibi derken kendinize zaman ayırmanız zor, üstelik bir de iş hayatında bir anne iseniz çok daha zor. Ancak kendinize ayıracağınız küçük molalar sizi oldukça rahatlatacak. Ruh ve beden sağlığınız için kendinize her gün 15-20 dakika da olsa özel zaman yaratmalısınız. Siz mutlu olun ki çevrenizdeki herkes mutlu olsun! Anneler Günü’nüz kutlu olsun…

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.