Latest Posts

Tatil sonrası uyum

Ara tatil sona erdi ve çocuklar online da olsa eğitime başladı. Uyku düzeni bozulan çocuğunuz bir anda erken yatmak ve kalkmak zorunda. Ve doğal olarak direniyor… Sabırlı olun, baskı yapmayın, duygularını anlamaya çalışın!

Yarıyıl tatili 15 Şubat Pazartesi sona erdi. Birçok çocuk 3 haftalık aradan sonra alışmakta zorlanıyor olabilir. Her çocuğun olaylara karşı farklı yaklaşım gösterebildiğini ifade eden uzmanlar, ebeveynlere çocuklarının yaşadığı duyguları reddetmeden anlamaya çalışmalarını tavsiye ediyor. Uzmanlar, tatil sonrası bir anda çocuklara fazla sorumluluk yüklenmemesi ve erken uyuması için baskı yapılmaması gerektiğini vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, yarıyıl tatili sonrası çocukların okula tekrar uyum sağlamada yaşayabilecekleri zorluklara değindi ve ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Her çocuğun olaylara yaklaşımı farklı

Her çocuğun olaylara yaklaşımının ve mizacı farklı. Çocuklar da yetişkinler gibi olaylar karşısında yaşıtlarından farklı tepki ve davranışlar sergileyebilirler. Bazı çocuklar yarıyıl tatilinin bitmesini heyecanla karşılayıp, online da olsa özlem duyduğu arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu bir süreç olarak değerlendirebiliyor. Bazı çocuklar için de bu süreç oldukça kaygı verici olabiliyor. Çocuklarda derslerde başarı kaygısı, rutine uyum sağlayamama korkusu, geçmişte yaşanan olumsuzlukların tekrarlaması gibi endişeler oluşabiliyor.

Çocukların duygularını reddetmeden anlamaya çalışın

‘Bu kadar büyütecek ne var?, Korkacağın bir şey yok, abartıyorsun’ gibi söylemler çocuğunuzun kendini anlaşılmamış hissetmesine sebep olur. Çocuklarınızın kendilerini anlatmalarına fırsat vermelisiniz, duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarmalarını teşvik eden konuşmalar yapmalısınız.

Derslere katılmak için erken kalkan çocuk, bir gün önce geç yatmış olsa bile erken uyandığı gün kendisi daha erken yatağa gitmek isteyecektir. Uykunun bir ihtiyaca dönüşmesi için sabırlı olun.

Klinik Psikolog Ayşe Şahin

Uyku düzeni konusunda panik olmayın

Çocuğunuzun 3 haftalık tatil süresinde uyku düzeninde bazı değişimlerin olması oldukça normaldir. Bu düzeni bir anda değiştirmeye çalışmayın. Çocuğunuza erken uyuması için baskı yapmak sizinle olan ilişkisini bozup kaygı düzeyini daha fazla arttırabilir. Derslere katılmak için erken kalkan çocuk, bir gün önce geç yatmış olsa bile erken uyandığı gün kendisi daha erken yatağa gitmek isteyecektir. Uykunun bir ihtiyaca dönüşmesi için sabırlı olun.

Çocuğa fazla sorumluluk yüklenmemeli

Okulun ilk günlerinde çocuğunuza fazla sorumluluk yüklemeyin. Tatil sürecinden okul dönemine geçişte sorumlulukların kademeli olarak arttırılması çocuklar için daha sağlıklı olacaktır. Aile veya okul tarafından bir anda fazla sorumluluk yüklenmesi çocuğun bu geçişte zorlanmasına sebep olabilir.

Okul alışverişi ile motivasyon artırılabilir

Eksilen okul araç gereçlerini çocuğunuzla birlikte almak motivasyonunu arttırabilir. Sevdiği kahramanların olduğu ders araç ve gereçlerle birlikte renkli kalemler onu heyecanlandıracaktır.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.