Latest Posts

Nasıl bir oyuncak?

Miniğiniz oynadığı oyuncakla kendini ifade eder. Müdahale etmeyin, bırakın kendi dünyasını kendisi yaratsın…

Kızınız araba, oğlunuz bebek mi istiyor? Bu durum karşısında ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Çocuğun beş duyusunu uyaran, bedensel, fiziksel ve sosyal gelişimini hızlandıran bu oyun materyallerinin seçiminde eğitici, güvenli ve yaşına uygun olması gerektiğini unutmayın yeter.

Oyuncak çocuğun zeka gelişimini olumlu etkiler Çocukların gelişiminde uyaran çeşitliliği önemlidir. Bu nedenle ne kadar çok çeşit ve özellikte oyuncak, gezilen görülen yer ve ne kadar çok insanla iletişim imkanı olursa çocuğun zeka gelişimi de o kadar olumlu etkilenir. 2-7 yaş arası simgesel oyunlar başlar, bunlar sanki varmışçasına oynanan oyunlardır. Evcilik oyunu, bir fincandan çay içiyormuş gibi yapılması, bir sopanın kılıç gibi hayal edilmesi bu dönemin başlıca oyunlarıdır. 7-8 yaş sonrası kurallı oyunlar başlar, sosyalleşme burada belirginleşir. Çocuk kurallara uymayı, beklemeyi, paylaşmayı, mücadele etmeyi, risk almayı, yani ötekilerle sosyal anlamda ilişki kurmayı deneyimler. Bunlar aynı zamanda kültürel deneyimlerdir. Oyun iklimden, cinsiyetten, kültürden ve yaşanılan çağdan etkilenir.

Çocuğun yetenekleri ve ilgi alanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz Özellikle 0-3 yaş arası dönemde çocuğun oyuncaklarını ebeveynler seçer. 3 yaşından itibaren çocuk ilgi duyduğu oyuncağı tercih etmeye başlar. Bu yaştan itibaren çocuğunuzun seçtiği oyuncağa saygı göstermelisiniz. Çocuğunuzun oynamayı tercih ettiği materyal yetenekleri, ilgi alanları, istekleri hakkında size bilgi verir. Çocuğunuzun oyuncak seçimine katkıda bulunmak onun kişilik özelliklerini, zeka ve fiziksel özelliklerini, ilgi alanlarını saptayabilmenizle mümkün olur.

Hangi oyuncakla oynadığı değil nasıl oynadığı önemlidir Çocuk oynadığı oyuncakla kendini ifade eder.  Bu nedenle erkek veya kız oyuncağı gibi bir ayrım yerine çocuğun oyuncağıyla nasıl oynadığı, neleri yansıttığı ve neleri ifade etmeye çalıştığı daha önemli. Kronik bir şekilde aynı oyuncakla sürekli aynı oyunu oynuyorsa bu durum bir problem olabileceğini işaret eder. Aksi halde çocuklar meraklıdır ve her materyali inceleme fırsatı ister. Dolayısıyla oyuncak alırken cinsiyet ayrımı gözetmemelisiniz. Çocuğunuz zaten okul öncesinde oyuncak seçimi konusunda farklılaşmaya başlayacaktır.

benim canım ayıcığım!!!
oyuncağımı seviyorum!

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.