Latest Posts

Annelik sizi nasıl etkiliyor?

Gün içinde belki de o kadar çok yoruluyorsunuz ki, deyim yerindeyse akşam ‘pestiliniz’ çıkmış bir halde yatağa giriyorsunuz…  O zaman şimdi anne olmanın o muhteşem yanlarını hatırlamanızda fayda var!

ANNE OLMAK; KARARLI YAPAR

Anne olduğunuzdan bu yana çevrenizdeki insanlara karşı çok daha anlayışlı ve naif olduğunuzu fark ettiniz mi? Uzmanlara göre daha ılımlı olma konusundaki bu değişimin kimyasal bir nedeni var. Hamileyken annelik hormonları neredeyse tamamen değişir. Oksitoksin ve östrojen hormonları beyinde, bazı duygularla kalıcı olarak yer değiştirir. Bu değişimin nedeni kadına, bir canlının her şeyinden sorumlu olabilmesi için verilir. Çocuk sevmeyen kadınlar da olabilir ancak doğumdan sonra kendi çocuğuyla birlikte etraflarındaki diğer çocukları da çok sevebilirler. Ve bu duygu kalıcıdır.

Size yararı: Bir çocuğu memnun etmek, onun sizden her gün birtakım iyilikler bekliyor olması ve sizin de onları yerine getiriyor olmanız mutlulukların en büyüğü. Etraftakilere karşı da aynı zarafeti korumanız da ayrı bir gurur kaynağı olsa gerek.

ANNE OLMAK; SAĞLIKLI KILAR

Annelik, kanser riskini azaltıyor. Yapılan birçok araştırmanın sonucunda anne olmanın göğüs kanseri, rahim kanseri risklerini azalttığı ortaya koyulmuş. İlk çocuğun doğumuyla birlikte kanser riski yüzde 40 oranında azalırken ikinci doğumla birlikte yüzde 55 oranına kadar yükselir. Tabii burada annelerin sağlıklarına aynı şekilde dikkat etmeleri gerekmektedir. Ancak bakıldığında çocuk sahibi olmak annenin sağlığı için büyük bir avantaj denilebilir.

Size yararı: Anne olmanın sağlığa bir başka olumlu etkisi de kilo. Eğer emziriyorsanız doğum sonrası kilolarınız çok çabuk gidecektir. Ya da bebeğiniz biraz hareketlendi mi onun arkasından koşmak da sizin forma girmenizi sağlar.

ANNE OLMAK; EĞLENCELİ YAPAR

Çocuk bakımı ciddi bir iştir! Onun sağlığından, gelişiminden tümüyle siz ve eşiniz sorumlusunuz. Ancak çocuklarla bir arada olup da gülmemek mümkün mü? O kadar yorgunluğunuza rağmen, onun yapacağı ufak bir mimik ya da komik bir söz sizi kahkahalarla güldürüp enerji depolamanızı sağlayabilir.

Size yararı: Çocuğunuzun ettiği komik sözleri arkadaşlarınızla ya da yakınlarınızla paylaşın. Ondan söz etmek herkesi eğlendirecek ve olumlu bir enerji yaratacaktır. Ne de olsa ailedeki herkesin neşe kaynağı o. Ayrıca diğer anne olan arkadaşlarınızın çocuklarının zekice ve eğlenceli hikayelerini paylaşınca çocuklu yaşamın ne kadar sıra dışı olduğunu bir kez daha göreceksiniz.

annelik

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.