Latest Posts

Miniğiniz mutlaka yemeli!

Çocuğunuzun seveceği 10 süper yiyeceği tanımaya ne dersiniz?

Miniğimiz güzel beslenirse dünyalar sizin değil mi? Ama bazen yeterince yemek yemeyebilir, hemen endişelenmeyin. Bir öğün az yedi diye kötü şeyler olmayacak. Onun beslenmesini hem sağlıklı hem lezzetli hale getirebilirsiniz. Haftalık beslenme menüsüne birkaç anahtar besin ekleyince bu sağlıklı beslenme işi yoluna girecek demektir. Bu besinler neler mi?

ELMA Taze elma püresi ve suları çok iyi tabii ama elmanın kendisini yemek çok çok daha iyi! Güçlü bir vitamin deposu olan elmanın en önemli bir başka özelliği de kilo kontrolü sağlaması. Çok elma yiyen birinde fazla kilo sorunu olmaz. Çocuğunuzun eline elma verin. Bol bol yesin. Sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalık. Sularını akıta akıta yiyecek, çok da sevecek!

YULAF Glisemik indeksi oldukça düşüktür, yani kandaki glikoz seviyesinin ne hızda artacağını gösteren ölçümdür. Çocuklar için şeker içeriği yüksek gıdalar tüketmek sağlıklı değil, bu nedenle yulaf çok iyi bir tercih. Miniğiniz yulaf yediğinde şekerli besin içeriklerini çok daha yavaş sindirir. Kahvaltılarda yulaf ezmesi verebilirsiniz. Yulaflı bisküviler ve kekler de çocuğunuzun sağlıklı atıştırmalıkları olacaktır. Yulaflı ekmeğin üzerine fıstık ezmesi nasıl bir fikir?

KAHVALTILIK BİSKÜVİ Demir, çocuğunuzun vücut ve beyin gelişimi için en gerekli olan madde. Dolayısıyla demir yönünden zengin besinleri tüketmesi çok önemli. En yüksek demir oranı ette mevcut. Ancak yapılan araştırmalara göre özellikle 1,5-2,5 yaş arasında çocuklar bol miktarda demir alması gerekirken yeteri kadar alamıyor. Ona, besin değeri yüksek kahvaltılık bisküvilerden verebilirsiniz. Hatta bol pekmezli bisküvileri satın almak yerine siz yapsanız nasıl olur?

YUMURTA D vitamini yönünden çok zengin bir besin olan yumurtayı miniğinize bolca verin. Çünkü D vitamini özellikle dişleri ve kemik gelişimi açısından çok faydalı. Doktorlar çocukların özellikle 6. aydan itibaren 5 yaşına kadar D vitamini almalarını öneriyor. Eğer çocuğunuz yumurtayı sevmiyorsa omlet yapın, menemen yapın, keke, bisküviye koyun, ama mutlaka yumurtayı yedirin. Haşlanmış yumurtayı sevmiyorsa bol peynirli omlete bayılacak, garanti ediyoruz!

BROKOLİ Çocuğunuzun bolca brokoli yemesini istiyorsanız ona, brokolilerin küçük birer ağaç olduğunu söyleyin. Bu ağaççıklardan yerse çok çabuk büyüyeceğini de söylemeyi unutmayın tabii. Brokoliyi mutlaka yemeli, çünkü A ve C vitaminleri yönünden çok zengin. Brokolinin en önemli özelliği de çok güçlü bir antioksidan olması. Mikroplarla tek başına savaşıyor. Tavuk ve makarnalara ekleyebileceğiniz gibi haşlayıp çocuğunuzun eline elma gibi yemesi için direkt verebilirsiniz. Bir diş sarımsak, limon ve zeytinyağıyla salatası da harika olacaktır.

HAVUÇ Minik tavşanlara bol bol havuç! Havuç gözler için yaratılmış adeta. Güçlü görüş açısı sağlayan bu özel sebzeyi miniğinize yedirin. İçeriğindeki karoten sayesinde gözlere çok faydalı. 1-3 yaş arası, her gün ortalama bir yemek kaşığı havuç yiyen çocuklarda A vitamini eksikliğini giderir.

KEPEKLİ EKMEK Çocukların çoğu ekmek çok sever. İster tost olsun, ister sandviç… Çocuğunuza kepekli ekmek yedirmeye gayret edin. Çünkü kepekli ekmek beyaz ekmeğe oranla üç kat daha fazla lif içerir. Lif de hazmı kolaylaştırır. Dolayısıyla kabızlık sorununa birebirdir. Kepekli ekmek demir ve çinko yönünden de zengindir.

DAHA ÇOK MEYVE LÜTFEN! Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe iştahı da artar. Ona makarna, pilav, ekmek vermek yerine daha çok meyve verirseniz çok daha sağlıklı beslenmiş olur. Özellikle 1,5-3,5 yaş arası çocukların gündelik et ve sebze yemeklerinin yanında fazladan meyve verirseniz, atıştırmalıklarını meyveden yana kullanırsanız, meyve yeme alışkanlığı da edinmiş olurlar.

SOMON Balık için ‘beynin gıdası’ diyebiliriz! Omega 3 yönünden zengin bir besin olan balık, bebeğinizin beyin gelişimini mükemmel bir biçimde sağlar. Çocuğunuza haftada iki ya da üç kez balık yedirin. Hafif zeytinyağında ızgara balıkları mis gibi yedirin. Özellikle somonu, çok balık balık kokmadığı için de tercih edebilirsiniz.

MERCİMEK Çocuğunuzun mercimek yiyebileceğine inanmıyor musunuz? Yanılıyorsunuz, çok da iştahla yiyecek, emin olabilirsiniz. Çorbasını yapabileceğiniz gibi püre haine getirip makarna sosuna bile katabilirsiniz. Muhteşem bir protein deposu. Hadi, miniğinize bol bol mercimek verin. Kırmızı mercimek olabileceği gibi yeşil mercimek de verin.

SÜT Sağlıklı kemik yapısı ve sağlıklı dişler için süt doğal bir mucize. Yoğurt da tabii çok sağlıklı ve faydalı ama sütü tek başına da miniğinize mutlaka içirin. Tabii şekersiz. Çocuğunuz 1. yaşından itibaren günde 350 ml süt içmeli. Tabii anne sütü en faydalısı, ama sütünüz gelmiyorsa inek sütünü mutlaka verin.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.