Latest Posts

Bu çocuk kime benzedi?

İnatçı, kıskanç, sakin, sevgi dolu…. Miniğinizin kişiliği nasıl olacak? Genler mi tek sorumlu, yoksa sizin de yaptığınız birçok şeyin etkisi var mı?

‘Ay ben hiç öyle değilim, bu kadar inatçı kime benzedi bu çocuk?’ gibi birçok soruyu soruyor musunuz kendi kendinize. Ve suçu genlere, bilinen ve bilinmeyen akrabalara atıyor muyuz? Biraz da madalyonun öteki tarafına, kendimize, çocuğumuzu yetiştirme tarzımıza göz atalım. Çünkü doğduğu andan çocukluk dönemine dek miniğinizin kişiliğini özel yapan birçok şey var… Neler mi, buyurun yazımızı okumaya…

Doğum mucizesi

Milyarlarca sperm arasından o, evet sadece o kazanıyor veeee sizin çocuğunuz oluyor. Sizce de işin başlangıcında mucize yok mu? Çocuklarımız, milyarlarca adayın, rakibin arasından galip gelmeyi başaran yegane özel gen mucizesi! İşte doğmadan kusursuzluğu başladı bile! 

Beslenme stili

Eğer bebeğiniz güçlü ve kararlı bir şekilde meme emiyorsa bu, ileride olaylara karşı sabırlı olacağını gösteriyor. Biberonla beslenen bebeklere göre daha serinkanlı olabilir ileride anlayacağınız. Bunu biz söylemiyoruz, 3 aylık 316 bebek üzerinde bu araştırma yapılmış durumda. 

Çocukla çocuk olun. Çocuğunuzun esprili, dışa dönük, özgüvenli ve eğlenceli biri olmasını istiyorsanız her fırsatta onunla oyunlar oynayın.

İki kardeş

Küçük olan çocuğunuz daha mı yaratıcı geliyor size? Çok normal çünkü ağabeyi ya da ablası ona büyüklük gösteriyor ve dünyayı keşfetmesinde önayak oluyor demektir. Belki de büyüğü ileride çok daha yaratıcı olacak, kim bilir?!

Önyargıyı silin

Erkeğe mavi, kızlara pembe! Bu önyargılarla çocuğunuzu yetiştirmeyin. Mor bir battaniyeyi oğlunuza pekala satın alabilirsiniz. Ayrıca sizi otomobil kullanırken, babasını da yemek yaparken görürse bebekliğinden itibaren önyargısız biri olarak yetişir. 

Sosyal yaşam

Bebekliğinden itibaren onu sosyal yaşamla iç içe büyütmenizde yarar var. Doğduğumuz andan itibaren genetik olarak taşıdığımız kişilik özelliklerimiz vardır. Diyelim ki çocuğunuzun mizacı utangaç. Siz onu ne kadar erken sosyal ortamlara sokarsanız utangaçlığını o kadar erken yener. 

Oyun oynayın

Evet, çocukla çocuk olun. Çocuğunuzun esprili, dışa dönük, özgüvenli ve eğlenceli biri olmasını istiyorsanız onunla oyunlar oynayın. Uzanın siz de onun gibi halının üzerine boyama yapın. Onun göz seviyesine inin. 

Arkadaşlık önemli

Çocuğunuz arkadaşlarıyla oynasın. Onlarla birlikte olmak ona iyi gelecek. Onu bu nedenle bol bol yaş günü partilerine götürün. Dışarıda hayat var! Haydi, izin verin de çocuğunuz arkadaşlarıyla oynasın. 

Konuşun onunla 

O konuşamasa da konuşun! Bebekliğinden itibaren çocuğunuzla konuşmanız onun kendine güveni tam biri olmasını sağlar. Yaptığınız her şeyi anlatın. “Evet, şimdi yemeğimizi yiyelim. Sonra da oyun oynarız. Sen oyun oynamayı çok seviyorsun değil mi?”

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.