Latest Posts

Bebeğiniz mutlu mu uyuyor?

Bebeğinizin iyi uyup uyumadığını mini testimizle anlayabilirsiniz.

1.  Bebeğiniz en çok nerede uyuyakalıyor?

A. Oyun parkında, mama sandalyesinde.

B. Beşiğinde.

C. Sallanan sandalyede.

Cevap B şıkkı olmalı. Bebeğiniz kendini rahat hissettiği sürece her yerde uyuyabilir ve bu da sizin için büyük kolaylık olarak görülebilir. Ama beşiğinde uyuması en iyisi. Beşiğinde uyuma alışkanlığı edinmesi uzun vadede hem sizin hem de bebeğiniz için düzen getirir. Bebeğinizin kendi beşiğinde yatması, onun daha uzun süre uyumasını sağlayacaktır. Bebekler sırt üstü yatmaktan çok keyif alır. Bu, sizin için de güven verici bir uyuma şeklidir. Horizontal biçimde yatması sindirim sisteminin gelişmesi açısından çok faydalı. Ayrıca nefes gelişimi için de yararlı.

‘Uyku bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Rahat ve kaliteli uyku için bebeğinizin düzenini değerlendirmenizde yarar var.’

2. Bebeğinizin en uzun uykusu kaç saat sürüyor?

A. Eğer şanslıysanız yarım saat.

B. Birkaç saat.

C. 4 saat ya da biraz daha fazla.

Cevap A ya da B. Öncelikle şunu söyleyelim, eğer bebeğiniz mutlu uyanıyorsa bu, güzel bir uyku çektiğini gösterir. Eğer hala uykulu gözlerle bakıyorsa biraz daha uykuya ihtiyacı var demektir. Bir de bazen bebekler çok yorgun olduğunda normalden daha enerjik olabiliyor. Aslında bebeğinizin çok az uyuması kadar, çok uzun saatler uyuması da sakıncalı. Üç saatten çok uyursa onu uyandırın. Hem yemek saatini kaçırmamak için hem de geceleyin de uyuyabilmesi için.

3. Bebeğinizi nasıl uyutuyorsunuz?

A. Arabasında sallıyorum.

B. Hafif sallayarak emziriyorum.

C. Esnemeye başladığında yatağına yatırıyorum, kendi kendine uykuya dalıyor.

Cevap C. Uzmanlar ilk birkaç haftada bebeğin uyuması için her yönteme başvurmanın normal olduğunu belirtiyor. Tabii güvenli olduğu sürece. Ancak sadece çok kısa bir süre sonra isteyeceğiniz son şey, bebeğinizin kendi kendine sizin yardımınız olmadan uyuyamaması. İkinci ayın sonunda bebeğiniz kucağınızda uyku moduna geçebilir ancak yatağına yine uyanık yatırılmalıdır. Bu yöntem, ilk başlarda hemen işe yaramayabilir, ancak bebeğiniz bu şekilde uyumaya alışacaktır. Yapacağınız rutinler ona, uykuya geçme vaktinin geldiği sinyalini verir. Yatağına yatırırken her akşam aynı ninni ya da şarkıyı söylerseniz, uyku saatini hatırlayacaktır yine.

4.  Eve geldiğinizde bebeğinizin uyuyakaldığını gördünüz ve…

A. Onu uyandırırım, yeterince uyumuştur nasılsa, şimdi uyku vakti.

B. Onu yatağına alırım.

C. Uyuyakaldığı yerde bırakır, uyumaya devam etmesini sağlarım.

Cevap B. Uyuyan bebeği uyandırmanın gereği yok. Sadece öğününün kaçtığını düşünüyorsanız, çok fazla uyuduysa onu uyandırabilirsiniz. Onu yavaşça yatağına alıp sakince uyumasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz, kucaklamaya kalkışınca hemen uyanıyorsa ve rahat bir yerde uyuyakalmışsa yatağına almak için iyice dalmasını bekleyin. Uykusundan feragat etmeden huzurla yatağında devam etmesini sağlayabilirsiniz.

5. Tam bebeğiniz uykuya dalmak üzereyken arkadaşlarınız geldi. Ne yaparsınız?

A. Onu yatağına yatırırım ancak kısa bir süre sonra sesimizden uyanabileceğini göz önünde bulundururum.

B. Arkadaşlarımdan daha sonra gelmelerini isterim.

C. Onu uyutmaktan vazgeçerim.

Cevap A. Tüm yaşamınızı bebeğinizin uyku saatlerine göre ayarlamamalısınız. Arkadaşlarınız gelebilir, biraz yüksek sesle konuşabilirsiniz. Sonuçta çok büyük rahatsızlıklar olmadığı sürece bebeğiniz dış dünyayla uyum sağlamalıdır. Eğer sese karşı çok hassas ise uykuya dalarken miniğinize hafif seste klasik müzik dinletebilirsiniz. Bebeğiniz uyanırsa bu dünyanın sonu değil tabii ki. Evet, ona bir uyku düzeni oturtmanız gerekir ancak bunu hemen hayata geçirebilmeniz çok zordur. Lütfen umutsuzluğa kapılıp yılmayın.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.