Latest Posts

Sessiz cazibe!

Sürüşü, konforu, cazip fiyatı ile çocuklar ve bana oldukça keyifli bir 3 gün yaşattı Elektrikli Hyundai Kona. Beklediğimin çok ötesinde hislerle ayrıldığım bu otomobili benim için öne çıkaran neler oldu, anlatayım…

Uzun zaman oldu otomobil test etmeyeli… Ve şimdi tekrar eski bir otomobil yazarı olarak asfalta dönmeye karar verdim! Geçmişin aksine otomobilleri tek bir bakış açısıyla ele almıyorum artık. Bir anne olarak çocuklarımın gözünden de o otomobili aktarmayı seviyorum. Uzun bir aradan sonra en sevdiğim markalardan biri ile açılışı yapmış olmam ayrıca keyifliydi… Hyundai Elektrikli Kona ile başlıyoruz…

Çok havalı annee!

Öncelikle harika bir başlangıç oldu çünkü bu otomobilden hem çocuklarım hem ben çok keyif aldık…

Hyundai Assan, B-SUV sınıfındaki elektrikli SUV modeli Kona’yı 2021 yılında satışa sundu. Pazarda çok yeni değil yani. Tamamen elektrikli ilk B-SUV olan Kona EV, sınıfına göre teknolojik özellikleri, donanımı ve tasarımıyla oldukça etkileyici. Bizi neler etkiledi, kısaca değinelim…

Beklentilerimin çok üzerinde özellikleriyle beni ve iki oğlumu çok mutlu eden Kona Elektrik, dış tasarımı ile de bizden güzel not aldı. Yeni görünümlü tamamen kapalı ızgaraya sahip ön kısım, hem çok modern ve hem de estetik. 2022 modelde yeni LED gündüz farları ile daha da geliştirilen ön kısım, Kona Elektrik’e özgü bir özellik olan asimetrik bir şarj portu ile tamamlanmış. Bu özellik küçük oğlum Kaan için çok havalı oldu. Bazen çocukların dikkati sizi çok şaşırtabiliyor. Kona EV’de önde olan şarj portu, okul çıkışı neredeyse tüm arkadaşlarının ilgisini çekti. Durdurup ne olduğunu sormaları, benden önce Kaan’ın soruları cevaplaması ve ‘çok havalı anne’ diye tepkisi benim için gerçekten hoş bir anı oldu. Önde konumlanan ve elektrikli otomobil vurgusunu fazlasıyla öne çıkaran şarj ünitesi kapağı bazıları için alışılmışın dışında bulunsa da beni rahatsız etmedi, hatta şarj ederken işimi fazlasıyla kolaylaştırdı diyebilirim.

Konforlu iç mekan

İçten yanmalı ve hibrit motorlara sahip diğer kardeşleri gibi yeni Kona EV’de önceki versiyondan 40 milimetre daha uzun. Bu da çocuklu bir aile için çok önemli çünkü daha ferah ve daha konforlu bir iç mekan demek!

Kona Elektrik, zengin donanımlar sunan Progressive donanım paketiyle satın alınabiliyor. Tek seçenek var ancak bu seçeneğin içinde o kadar fazla özellik var ki oldukça tatmin ediyor sizi. Hatta muadili birçok modelde bu özellikler, üstüne para vererek aldığınız ek donanım paketine giriyor. Direksiyon ve koltuk ısıtıcılar, sunroof gibi özellikler mesela… Belki sunroof biraz daha büyük olabilirdi diyebiliriz ama bu haliyle bile içeriyi güzel aydınlatıyor ve gördükleri gökyüzü çocuklara yeterli olabiliyor.

Arka koltuk genişliği gayet iyi. Koltuk arasında kol dayama yeri ve 2 bardaklık çocukların konforunu artıran özellikler.

Daha küçük çocukları olanlar için Isofix bağlantılarının da çocuk koltuğunu rahat çıkarıp takmaya çok elverişli olduğunu da belirtmek isterim.

Kokpit tasarımı da ailece bizden geçer not aldı. Dokunmatik multimedya ekranı gayet geniş ve pratik. Isıtmalı direksiyon ve ön koltuklar, hemen başınızın üstünde yanda, ışıkların altında güneş gözlüğünüz için cep, kol dayama bölümünün içinin gayet geniş olması konforunuzu artıran detaylar.

Kuş kadar hafif!

Neredeyse 1.8 ton ağırlığındaki bir araca ‘Kuş kadar hafif’ diyebilir misiniz? Tabii ki hayır. Ama Kona EV’yi ben tam da böyle anlattım eşe dosta; ‘Kuş kadar hafif’… Çünkü otomobili çalıştırdığınız andaki sükunet, sessizlik ve hissettirmeden kalkış o kadar şahane ki yağ gibi akıyor elinizin altında… Sanki otomobili siz değil o kullanıyor! Tabii ki tamamen elektrikli olmasının bir avantajı bu, sizi yormuyor, dolayısıyla tüm övgüleri hak ediyor!

Çocuklarınızla bindiğiniz her otomobil güvenlik açısından da sizi etkilemeli. Kona Elektrik, güvenlikte de ileri teknolojiler sunuyor. ‘Dur-Kalk özellikli akıllı hız sabitleme sistemi’ sayesinde öndeki araç ile güvenli takip mesafesi oluşturuluyor. Şerit Takip Asistanı, Kör nokta çarpışma engelleme asistanı, Akıllı Hız Sınırlama Asistanı ve Arka Çarpışma Önleme Asistanı gibi pek çok ileri güvenlik sistemi bulunuyor.

“Anahtarda yer alan hold düğmesi siz araca binmeden aracı çalıştırmanıza olanak sağlıyor. Yani, eğer ısıtıcıyı kapatmadan araçtan indiyseniz, aracın içine girmeden bu düğmeye basarak aracı çalıştırdığınızda, siz içeri girdiğinizde sıcacık bir araç sizi karşılıyor. Soğuk havalarda çocuklarını sabah okula götüren anneler beni anlar. Bu özellik harika!”

Tutumlu elektrikli

Ve çok önemli bir detay daha. Tutumlu bir elektrikli diyebiliriz Kona EV için. Düşük enerji tüketimine sahip olmasına rağmen uzun menzil avantajı sağlıyor.

Yakıt ekonomisi adına gelecek vaat eden otomobilin full şarjlı menzili 484 km (WLTP).

Test için aldığımız baz versiyon 39,2 kWh pil kapasitesine sahip. Bu motor 136 PS (100 kW) üretiyor ve 9,9 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor. 395 Nm anlık tork sağlayarak ilk saniyeden itibaren tam güçle sürüşü eğlenceli hale getiriyor.

Kona Elektrik, üç fazlı AC şarj istasyonlarında veya evdeki özel bir elektrik kabiniyle 45 dakika (yüzde 80 şarj) gibi kısa sürede şarj edilebiliyor.

Kona EV müşterilerine ilk 5 bakımı, Wallbox şarj ünitesi ve ayrıca 250 dk şarjı da hediye ediyor.

Dünyanın seri üretim ilk B-SUV modeli olan Kona EV’yi Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Geleceğin bugüne hediyesi” sloganıyla tanıtmıştı. Tüm anlattığımız özellikleri size tek pakette sunan otomobilin fiyatını da göz önüne aldığımızda aynen katılıyoruz… Hyundai Kona elektrik 100 kw Progressive, 836.000 TL. Özetle tek bir cümleye sığdırmamız gerekirse; sahip olduğunuzda sizi mutlu edecek bir otomobil Hyundai Kona EV…

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.