Latest Posts

Prensesim benim!

Minik kızınıza doğduğu andan itibaren prensesim diye seslenmek ya da oğlunuza aslanım demek ne kadar doğru? Uzmanlar çocuğunuza hitap şeklinizin kişilik gelişimini etkilediğinde hem fikir. Siz siz olun bu hitapları alışkanlık haline getirmeyin!

Çocuklarınıza hitap ederken anne – baba olarak tutumunuz, yaklaşımınız, onunla konuşma şekliniz ve bakışınız bile o kadar büyük önem taşıyor ki. Çocukların özellikle cinsel kimlik evresi olan 3-6 yaşta sizlerden doğru mesajlar almaları çok önemli. Ve uzmanlar bu dönemde özellikle uyarıyor; “Onlara isimleri ile hitap etmeniz en doğrusu!” Uzmanlar, ‘kızım, oğlum, çocuğum, yavrum’ gibi hitapları da kullanabileceğinizi fakat ‘aslanım, prensesim’ gibi hitap şekillerinin çocuklar için son derece zararlı olduğunu vurguluyor. Öte yandan ‘sevgilim, aşkım’ şeklinde hitaplar da uzmanlarca sakıncalı bulunuyor.

Aslanım, prensesim, aşkım’ hitapları çocuğa zarar veriyor!

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocuklara nasıl hitap edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi ve ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocuğa nasıl yaklaşıldığı çok önemli

Çocuklara hitap edilirken ebeveynlerin tutumu, çocuğa yaklaşımları, onunla konuşma şekli ve hatta bakışları bile çocuklar için çok önemli, Çocuklar tüm bu durumlar sonucunda kendileri hakkında bazı düşünceler geliştiriyor. Dışarıdan gelen mesajların çocuk için karışık ve tutarsız olması çocuğun kendilik algısı, kişilik gelişimi ve benlik sınırları ile ilgili olumsuz bazı psikolojik sonuçlar doğurabilir.

Bu hitaplar rol kavramına zarar veriyor!

Çocuklar gelişim dönemi özellikleri açısından anneciğim, babacığım gibi hitapları anlamakta zorlanıyorlar. Anne olmadığı halde kendi annesinin ona ‘anneciğim’ şeklindeki söylemi, çocukta kim olduğuna dair kafa karışıklığına yol açar. ‘Anneciğim, teyzeciğim’ gibi hitap şekillerinin çocuğun rol kavramına ve kimlik bütünlüğüne zarar verdiği için psikolojik açıdan uygun olmadığını söyleyebiliriz.

‘Anneciğim, teyzeciğim’ gibi hitap şekilleri çocuğun rol kavramına ve kimlik bütünlüğüne zarar verir.

Sevgilim, aşkım gibi hitaplar çok sakıncalı!

Çocuklara seslenirken kullanılan en doğru hitap şekli isimlerinin kullanılması veya ‘kızım, oğlum, çocuğum, yavrum, evladım’ gibi söylemler… Bu hitaplar çocuklar için oldukça uygun ve yeterli. Bazı durumlarda çocuğa ‘canım kızım, canım oğlum’ denmesinin de bir sakıncası yok. Ancak ebeveynlerin çocuklarına ‘sevgilim, aşkım’ şeklinde hitaplarda bulunması oldukça sakıncalı. Bu söylemler çocuğun ruh sağlığına ve cinsel kimlik gelişimine zarar veriyor. Çocuklar özellikle cinsel kimlik evresi olan 3-6 yaşlarındayken ebeveynlerinden doğru mesajlar almalı.

Yücelten hitaplar ilişkilerini bozuyor

‘Aslanım, prensesim’ gibi çocukları aşırı yücelten hitaplar da son derece zararlı. Bu şekilde hitaplar çocuğun sağlıklı benlik değerlendirmesi yapmasına engel olur, ilişkilerini bozar ve ilişkilerde sınır kavramını reddetmesine sebep olabilir. Bu çocuklar sadece çocukluk döneminde değil yetişkinlik döneminde de benzer problemler yaşayabilirler. Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki ‘ebeveyn-çocuk’ ilişkisi sınırlarında olmalı ve bunun dışına çıkılmamalı. Sağlıklı hitaplar kullanıldığında çocuk bu ilişki içinde güvende hisseder ve gelişim basamaklarını sağlıklı bir şekilde tamamlar. Çocukta kafa karışıklığı yaşamadan sağlıklı bir kimlik kazanımı gerçekleşir.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.