Latest Posts

Pandemide hamilelik

Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmak herkes için kaygı verici. Ancak öyle bir grup var ki onlar sadece kendileri için kaygılanmıyor, henüz doğmayan bebeklerinin de sağlığından endişe ediyorlar. Pandemi hamileliğinde doğru sanılan 10 yanlışı uzmanı açıklıyor.

Hamilelik başlı başına anne adaylarının kaygılarını artıran bir durumken, pandemi gölgesinde kaygıların ikiye katlanması oldukça normal. Çünkü hamilelik sırasında meydana gelen diyaframın yükselmesi, solunum mukozasının ödemli olması ve oksijen tüketiminin artması gibi nedenler anne adaylarının solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın olmalarına neden oluyor. Bu durum da Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma riskini artırıyor. Pandeminin ilk günlerinden itibaren enfeksiyona yakalanan anne adaylarına dair bazı bilgiler ise kafa karışıklığına yol açıyor. Acıbadem International Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Günay Gündüz, bu kaygıların birçok konuda yaşandığını belirterek, toplumda doğru sanılan yanlış bilgiler üzerine ayrıntılı açıklama yaptı. Covid-19 pozitif olmanın sezaryenle doğuma yol açmayacağına, bugüne kadar yapılan araştırmalara göre enfeksiyonun anne karnındaki bebeğe bulaşmayacağına ve doğumdan sonra bebeğin emzirilebileceğine vurgu yapan Gündüz, “Herkes gibi pandemi kurallarına dikkat ederek yaşamak, düzenli doktor kontrollerini ihmal etmemek ve sağlıklı beslenmek anne adaylarını da koruyor.” diye konuşuyor. Şimdi Gündüz’den bu konuyla ilgili doğru sandığımız 10 yanlışı öğrenelim…

YANLIŞ Her hamile Covid-19 için risk grubunda yer alır

DOĞRUSU Hamileler Covid-19 için risk grubunda yer almazlar. Ancak bazı hamilelerde görülen kimi sağlık sorunları ve kronik hastalıklar onları daha riskli hale getiriyor. Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kanser, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıkları olan hamileler riskli grupta yer alıyorlar.

YANLIŞ Virüsten korunmak için ek önlemler gerekir

DOĞRUSU Hamilelerin Covid-19’dan korunmak için ek önlem almalarına gerek yok. Toplumun geri kalanında olduğu gibi ellerin sık yıkanması, sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat etmek önem taşıyor. Öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtilerde hemen doktora başvurmaları gerekiyor.

Hamilelerin Covid-19’dan korunmak için ek önlem almalarına gerek yok. Toplumun geri kalanında olduğu gibi eller sık yıkanmalı, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmalı.

YANLIŞ Enfeksiyon tedavisi için hamilelere ilaç verilmez

DOĞRUSU Şüpheli ya da Covid-19 virüsü bulaşmış olan hamilelere fiziksel ve psikolojik destek verilmesi önem taşıyor. Genel durumu iyi olan hamileler Covid-19 sürecini evde izole olarak tamamlayabilir. Hastalığı şiddetli geçiren hamile hastalar hastaneye yatırılıyor. Ağrı kesici, ateş düşürücü gerekliyse uygun antiviral tedavi ve hidratasyon (sıvı takviyesi) yapılıyor.

YANLIŞ Bulaşma riski nedeniyle rutin gebelik kontrollerine gidilmemeli

DOĞRUSU Hastanelerdeki bulaşma riski göz önünde bulundurulmalı. Ancak hekimin gerekli gördüğü sıklıkta kontrollere devam edilmesi gerekiyor. Hamilelikte diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların taranması ve tedavi edilmesi Covid-19 enfeksiyonun bulaşma ve ağır geçirme riskini azaltıyor. Anne adayı ve bebek sağlığı açısından yeterli kontrollerin de yapılması gerekiyor.

YANLIŞ Covid-19 anne karnındaki bebeğe de bulaşır

DOĞRUSU Hastalıkla ilgili araştırma verileri henüz çok sınırlı, ancak hamile kadındaki virüsün bebeğine bulaştığına dair kesin bilgi bulunmuyor. Bugüne kadar anneden henüz doğmamış bebeğine böyle bir geçişin olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yok. Ultrason kontrolleriyle anne karnındaki bebeğin sağlığı ve büyümesi yakından takip edilmeli.

Hastalıkla ilgili araştırma verileri henüz çok sınırlı, ancak hamile kadındaki virüsün bebeğine bulaştığına dair kesin bilgi bulunmuyor.

YANLIŞ Covid-19 düşüğe neden olur

DOĞRUSU Bu hastalığın seyri, etkileri hakkında henüz yeterli ve detaylı çalışma bulunmuyor. Bugüne kadar olan veriler Covid-19 virüsünün hamilelikte düşük ya da erken bebek kaybı riskinde artış olmadığını gösteriyor. Ancak erken doğum riski olabiliyor. Bu nedenle dünyaya gelen bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kalabileceği akılda tutulmalı.

YANLIŞ Covid-19 pozitif ise sezaryenle doğum zorunlu olur

DOĞRUSUAnne ve bebek açısından doğumu ertelemenin tıbbi bir sakıncası yoksa doğum uygun bir zamana ertelenebiliyor. Doğumun zorunlu olduğu durumlarda ise gerekli önlemler alınarak beklenmeden bebek dünyaya getiriliyor. Covid-19 pozitif olan hamilelerde sezaryenle doğum bir zorunluluk değil. Sezaryen tıbbi bir gereklilik olduğunda uygulanır. Covid-19 enfeksiyonu bu yöntemi zorunluluk haline getirmez.

Covid-19 pozitif olan hamilelerde sezaryenle doğum bir zorunluluk değil.

YANLIŞ Covid-19 virüsü taşıyan anne bebeğine dokunamaz, emziremez

DOĞRUSU Anne bebek arasındaki yakın temas ve emzirme bebeğin gelişiminde büyük önem taşıyor. Anne adayı Covid-19 virüsü taşısa bile el hijyeni, maske ve ortam havalandırması gibi gerekli önlemleri alarak bebeğini emzirebilir. Anne ile bebek arasında ten tene temasa izin verilmeli. Aynı odada kalabilirler. Annenin maske kullanması gerekiyor. Ancak boğulma gibi kazalara yol açabileceği için bebeğe maske ya da siperlik takılmamalı.

YANLIŞ Hamilelikte akciğer filmi ya da bilgisayarlı tomografi çekimi yapılmaz

DOĞRUSU Gereken durumlarda akciğer filmi de bilgisayarlı tomografi de çekilebilir. Hamilelikte anne karnındaki bebek için güvenli radyasyon değeri 5 rad olarak kabul ediliyor. Gerekli olan durumlarda anne adayının karın bölgesi kurşun yelekle korunarak her iki çekim işlemi de yapılabilir.

Anne adaylarının hastalık seyri Covid-19 enfeksiyonu bulaşan diğer kişilerden anlamlı bir farklılık göstermiyor.

YANLIŞ Hamileler Covid-19’u daha şiddetli geçirir

DOĞRUSU Pandemi başladığından bu yana yapılan araştırmalarda hamilelikte Covid-19 enfeksiyonunun daha şiddetli geçeceğini gösteren anlamlı sonuçlar görünmüyor. Anne adaylarının hastalık seyri virüs bulaşan diğer kişilerden anlamlı bir farklılık göstermiyor.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.