ANA SAYFAÇOCUKEĞİTİMKarne hediyesi olmalı mı?

Karne hediyesi olmalı mı?

YAYIN TARİHİ

Nihayet yaz tatili geldi, çocuklar çok mutlu! İyi ya da kötü bir eğitim öğretim yılı daha sona erdi onlar için. Ebeveynler için de karne hediyesi isteyen çocukları karşısında nasıl bir yol izleyeceklerinin kafa karışıklığı mevcut… Uzmanların bu konudaki fikri net; ‘Kötü karneye ceza vermek de, iyi karneyi ödüllendirmek de yanlış!’… Peki neden?

Tüm öğrenciler ve okul çağında çocuğu olan ebeveynler için karne heyecanı başladı. Karne hediyesi ya da cezası gündeminin yoğunlaştığı bugünlerde ebeveynlere önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Ceza da ödül de doğru bir yaklaşım değil. Başarı elbette takdir edilmeli ancak derslerini aksatmamanın çocuğun görevi olduğu unutulmamalı. Övgü, teşekkür ve manevi değeri yüksek hediyeler çocuğu duygusal olarak destekleyecektir” açıklamasında bulundu. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Uzman Psikologu Selin Karabulut Hızlan’dan ebeveynlere birkaç öneri…

Takdir etmek ve övgü en büyük sihir

Kötü karneye ceza vermek de, iyi karneyi ödüllendirmek de yanlış. Elbette başarı takdir edilmeli ama hediye seçimi ve iletişim doğru yapılmalı. Sanılanın aksine pahalı hediyeler almak çocukta olumsuz etkiler yaratabilir. Bu durumda çocuk hediye için çalışmaya, ödül alamayacaksa derslerini aksatmaya başlayabilir. Derslerine çalışmak çocuğun görevidir, görevini başarıyla tamamlayan çocuğu takdir etmek, övmek ve manevi değeri olan armağanlar vermek seçilebilecek en iyi yoldur.  

Kırık karneler için çocuğunuzu kırmayın

Kırık karneler cezalandırılmamalı. Birçok ebeveyn kırık karne getiren çocuğa nasıl yaklaşması gerektiğine karar veremiyor. Çocuğa sakince karnenin kötü olabileceği ve yeterli çalışmadığı için notlarının düşük olduğu anlatılabilir. Ancak çocuk asla cezalandırılmamalı. Çocuğa hayatın okulda aldığı nottan ibaret olmadığı, esas olanın öğrenmek olduğu anlatılmalı. Bu aşamada ebeveynlerin, öğrenmek istedikleri ya da öğrenirken zorlandığı konularda çocuğa yardımcı olmaları ve destek sunması çok değerli. Çocuğun öğrenme sürecini desteklemek isteyen veliler bir çalışma planı oluşturabilir, izlenebilecek içerikleri belirleyebilir, kitaplarla eğitimini destekleyebilir ya da maddi koşullar elveriyorsa özel ders aldırabilir.

Yaz tatili ekran başında geçmemeli

Çocukları bekleyen uzun yaz tatilini verimli kullanabilmek de oldukça önemli. Anne babaların dikkat etmeleri gereken en önemli şey tatilde çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek. Çocuklarda ekran kullanımına özellikle dikkat edilmeli. Teknolojinin en büyük faydası bize zaman kazandırmasıdır. Birçok bilgiye çok kısa sürede ulaşmamızı sağlar. Çocuğun bilgi sahibi olması, daha çok araştırmasına, okumasına katkı sağlayabilir. Sosyal medya araçları sayesinde çocuğun arkadaşlarından haber alabildiğini de görüyoruz ama bu cihazların kullanım zamanı çok önemli. Eğer arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine elinde tabletle saatlerce oturuyorsa ya da seslendiğinizde sizinle ilgilenmiyorsa bir sorun var demektir. 6-12 yaş aralığındaki çocuklar sadece velilerinin belirleyeceği uygun zamanlarda, kısa süreli tablet ve bilgisayar kullanabilmeli. Ebeveynler çocuklara belirli hedefler vermeli. ‘Şimdi yarım saat en sevdiğin oyunu oynayabilirsin’ veya ‘Ödevlerin bittiği zaman bir saatliğine sosyal medyada vakit geçirebilirsin’ gibi yaklaşımlar işe yarayacaktır.

spot_img

Latest articles

Sporun oyuncakları…

Trendyol'un desteğiyle hayata geçirilen küratörlüğünü şair ve yazar Sunay Akın ve Aslı Nuhoğlu’nun üstlendiği...

Miniğiniz ek gıdaya geçiyor

Ebeveynler için en çok soru sordukları dönemlerden biri ek gıdaya geçiş dönemi. Bu konuda...

Dinozorca duygular…

 İngiliz yazar Rachel Bright ve yetenekli illüstratör Chris Chatterton’ın hazırladığı ve şimdiye kadar 27...

Renkli yaz…

Yaz modasının rengarenk aksesuarları, LC Waikiki’nin 2024 Accessories Koleksiyonu’nda şık ve göz alıcı tasarımlarla...

Don't Miss

spot_img

More like this