Latest Posts

Çocuğunuz otomobilde güvenli mi?

Hayatı otomobil üzerinde yaşayan ebeveynlerden misiniz? Çocuğunuzla gün içinde trafikte çok fazla vakit geçiriyorsanız otomobil içinde güvenliğini sağlamanız şart. Yanlış oto koltuğu seçimi, 5 noktadan kemer kullanılmaması, çocukların araç içinde yalnız bırakılması ve ön koltuğa oturtulması gibi birçok faktör çocukların araç içindeki güvenliğini tehdit diyor. Generali Sigorta‘nın açıkladığı; ‘araç içinde çocuk güvenliği için dikkat edilmesi gereken noktaları’ dikkatle okuyun! 

I-Size uyumlu oto koltuğu seçin Çocuğunuzun boyuna, kilosuna, yaşına ve kullanılan arabaya uygun koltuk seçmelisiniz. Her oto koltuğunun kilo ve yaş sınırı farklı olabilir. Mümkünse Avrupa Birliği yeni güvenlik yasasına (I-Size) uyumlu oto koltuğu almaya özen gösterin. Testlerde başarılı sonuçlar alarak güvenliğini kanıtlayan, sertifikası bulunan onaylı koltukları tercih edin.

Çocuğunuzu ön koltuğa oturtmayın Oniki yaşın altındaki çocukların ön koltuğa oturmaları çok risklidir. Bu yaşın altındaki çocukların ön koltuğa oturtulması hava yastığı ile boğulma, camdan fırlama ve benzeri birçok riski de beraberinde getirir, unutmayın!

Oto koltuk kemerini kontrol edin Çocuğunuzun, her seyahat esnasında güvenli bir şekilde bağlanmış olduğunu kontrol edin. Çocuğunuzun otomobil içindeki güvenliğini daha çok arttırmak için başvurulan bu yöntem sayesinde daha güvenli yolculuklar mümkün. 

Asla yalnız bırakmayın Market, para çekme ve benzeri kısa işlemler için dahi olsa çocuğunuzu arabada yalnız bırakmayın. Özelikle yaz aylarında araba içindeki sıcaklık, çocuklarda sıcak çarpması ve sıvı kaybı gibi nedenler dolayısıyla ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Ellerinin ve parmaklarının sıkışmamasına dikkat edin Araç içinde sürekli hareket halinde olan çocuklar, farkında olmayarak ellerini kapı bölgesine yakın noktalara koyabilirler. Bu nedenle, özellikle kapıları açıp kapatırken dikkatli olmalısınız. Ayrıca, camların da kapıların da çocuk kilidi ile koruma altına alınmış olması, araç içindeki güvenliği artıracaktır. 

Bebek izleme aynası kullanın  Araç sürücüsünün yola odaklanması öncelikli amaç olmalıdır. Dikiz aynasından sürekli çocukları izlemek, arada sırada arkaya dönerek çocukları kontrol etmek sürücünün dikkatini dağıtacak ve kaza yapma riskini artıracaktır. Bebek izleme aynası kullanarak, sürekli arkaya dönüp dikkatinizin dağılmasını engelleyebilirsiniz.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.