Latest Posts

Ateşi mi var?

Çocukların sık sık ateşlendiği haberleri tam da bu ayların konusu… Çocuklarda genellikle soğuk algınlıkları ile birlikte görülen ateşin her zaman korkulacak bir durum olmadığını bilmelisiniz. Çocuğunuz ateşlendiğinde hemen panik yapmayın, sebebini anlamaya çalışın…

Soğuklarda sık sık nezle ve grip gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanan çocuklarımız illa ki ateşleniyor. Çocuklarda görülen ateş, genellikle kısa sürede kendiliğinden iyileşen basit viral hastalıklardan kaynaklansa da ebeveynler olarak paniğe sürüklediğimiz de bir gerçek. Gelin ‘ateş’i yakından tanıyalım…

Ateş nedir?

Vücut ısısı 38C’ın üzerindeyse çocuk ateşli olarak kabul edilir. Ateş genellikle enfeksiyonlar (Viral-bakteriyel) hastalıklar, vasküler ve kollajen hastalıklar ile malign (habis) hastalıklarda görülür, ısı, sıcak çevre, aşırı giyim ve terleyememe nedeniyle de düşmez.

*Çocuklarda ateş, genellikle kısa sürede kendiliğinden iyileşen basit viral hastalıklardan kaynaklanır.

*Genel olarak çocuklarda ateş sebepleri üst solunum yolları enfeksiyonları (farenjitler, basit solunum yolu hastalıkları, otit, geniz eti ve bademcik problemleri, rino-sinüzitler, bronşiler) gibi tedavisi iyi sonuçlanan çok ciddi olmayan enfeksiyonlardan olur, bunlara ilaveten kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonu ateş sebeplerindendir.

*Bilinenin aksine ateş, öksürük, kusma, ishal ve buna benzer belirtiler vücudun tepki ve korunma cevaplarıdır, çok çabuk paniklememek gerekir, nedenini bilmeden çok ağır ilaçlarla hemen müdahale etmek yanlıştır.

*Ateş ve ateşli çocuğa yaklaşımda aile ve hekimler olarak korku ve telaş içinde olmamak gerekir.

*Aileler ateşlenen çocuklarının hemen havale geçirecekleri endişesini taşırlar. Bilindiğinin aksine ateş düşürücüler ateşli havaleyi engellemez.

*Her çocuğun ateşe karşı reaksiyonu farklıdır. Bazı çocuklar 38-39 C derece ateşle günlük aktivitelerine devam ederler.

*Ateş rektal, koltuk altı, ağızdan, kulak ve deri yolu ile ölçülür. Çocuklarda etkili ve doğru ölçüm yaşa göre değişmekle beraber makattan ve koltuk altı ölçümle yapılır.

*Ateşin kısa sürede değil yavaşça düşmesi daha sağlıklıdır. Çocuklar farklı fiziksel ve immunolojik yapıları nedeniyle ateş düşürücülere değişik cevap verirler.

*Aşı öncesi ve sonrası ateş yokken ateş düşürücü verilmesi çok gereksizdir ayrıca altta önemli bir hastalık varsa bizi yanıltır.

*Özellikle aileler çocukları ateşlenince ya telefonla sorarak veya eczaneden antibiyotik ve ateş düşürücü temin ederek çok çabukça ilaç başlayabiliyor. Bu son derece yanlış!

Ateşin Tedavisi

Ateş tedavisinde temel amaç çocuğun rahatlatılmasıdır. Yüksek vücut ısısının kısa sürede normale dönüştürülmesi olmamalıdır. Çocukların kendilerini iyi hissettikleri bir vücut ısısı düzeyi tedavi için yeterlidir. Ateşin düşmesi altta yatan hastalığın tedavi edildiği anlamına gelmediği gibi ciddi bakteriyel enfeksiyon ile viral hastalığın ayırıcı tanısında da yardımcı olmaz.

Önce çocuğun bulunduğu ortam serinletilir, giysiler soyulur ve bol su verilir. Ateş düşürücü koltuk altı ateş 38C ve 38.5 C ise verilir. İlaç verildikten yarım saat sonra ılık musluk suyu ile bir banyo veya belirli bölgelere (alın, koltuk altı, kasıklara) soğuk uygulama yapılabilir. Buzlu su, sirke, alkol, kolonya kullanmayın, çok soğuk uygulama ile vücut ısı kaybeder ancak ısı kontrol merkezinde ayar değişmediği için vücut ısısı tekrar yükselir.

NEDENİ BİLİNMEYEN ATEŞ

İki haftadan fazla süren günlük 38,5C ve üstünde seyreden, bir nedene bağlanamayan ateşlere nedeni bilinmeyen ateş denir. Bu durumlarda kan kültürlerinde mikroorganizmanın üretilmesi dışında kesin bir ön tanı göstergesi yoktur. Bu nedeni belli olmayan ateşlenmelerin sonunda menenjit, pnömoni, sepsis, osteomyelit, kawasaki hastalığı gibi ciddi enfeksiyonlar gelişir. Bu gibi durumlarda yoğun ateş düşürücü kullanmak hastalığı maskeleyeceği için sakıncalıdır.

Bilinenin aksine ateş, öksürük, kusma, ishal ve buna benzer belirtiler vücudun tepki ve korunma cevaplarıdır, çok çabuk paniklememek gerekir. İyi tarafından bakın! Çocuğunuz direniyor!

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.