Latest Posts

Üç yeni kahraman…

Evet üç yeni kahramanla tanışın; Pekicik, Dahacık ve Hıhıcık! Şermin Yaşar’dan çocuk ve ebeveyn ilişkisine dair üç yeni kitap…

“Bazı anne babalar çocuklarına sık sık şöyle der:

“Eğer uslu bir çocuk olursan seni severim.” “Eğer ödevlerini yaparsan seni severim.” “Eğer dediklerimizi yaparsan seni severiz.” Bunun gibi şeyler…

Biliyor musunuz, Pekicik de böyle biri. O yüzden adı Pekicik. Her şeye “PEKI” dediği için… Her istenileni yaptığı için… Aşırı uslu bir çocuk olduğu için… İstemediği şeyleri bile yapmak zorunda olduğu için… Onun için hayat gerçekten çok zor. Ve tüm bunlar onun suçu değil. Pekicik’in anne ve babasına aşırı gıcık oluyorum. Gidip Pekicik’e sarılmak ve onu koşulsuzca sevmek istiyorum. Eminim siz de öyle hissedeceksiniz. Hadi şimdi onun hikâyesine gidelim…”

Bu üç kitapta Şermin Yaşar ebeveyn-çocuk ilişkisini mizahi bir açıdan mercek altına alıyor.

Çocuk edebiyatının gülümseten kalemi Şermin Yaşar, Doğan Egmont’tan yayınlanan Cingo, Kuş Masalları, Bizimki, Cebimdeki Mandalina Ağaçları kitaplarının ardından okurlarını üç yeni kahramanla buluşturuyor: Pekicik, Dahacık ve Hıhıcık. Usta çizer Gül Sarı’nın desenleriyle canlanan bu üç kitapta Şermin Yaşar ebeveyn-çocuk ilişkisini mizahi bir açıdan mercek altına alıyor: Ebeveynleri tarafından onlara daima itaat etmek üzere yetiştirilmiş Pekicik, babası tarafından hep daha fazlasını yapmaya zorlanan Dahacık ve ailesinin minimum düzeyde iletişim kurarak sessizliğe mahkûm ettiği Hıhıcık. Üç karakterin de ebeveynlerine bağlı olarak yaşadığı zorlukları ve hisleri eğlenceli bir dille anlatan Şermin Yaşar her kitabın sonunda karakterlerine küçük öğütlerde bulunup onları kurulu düzenleri sorgulamaya ve kendilik kavramını öğrenerek özgürleşmeye davet ediyor.

Pekicik, Dahacık ve Hıhıcık’ın okurları bu karakterleri mutlaka bir yerlerden (belki de kendi çocukluklarından!) tanıyacak ve çok sevecekler.

Pekicik, Dahacık, Hıhıcık

Yazar: Şermin Yaşar Resimleyen: Gül Sarı Hedef Kitle: 6-8 yaş

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.