Latest Posts

Insta Anne; Nurdan Tol

Sosyal medyada çok görebileceğiniz annelerden değil. Kendi gibi, doğal, sempatik, içten… Kamera arkasında nasılsa önünde de o anlayacağınız. Instagram hikayesi biricik kızı Lara’nın dünyaya gelmesi ile başlayan ve bugün oldukça kalabalık, ‘kocaman ailem’ dediği bir toplulukla devam eden Nurdan Tol Silivri, instagramdan tanıdığınız adıyla Bravemums’ı daha yakından tanımak istedik… Bu güzel, cesur anneye merak ettiklerimizi sorduk, o da içtenlikle yanıtladı… @bravemums

Nurdan hanım öncelikle sizi kısaca tanımak isteriz. Nurdan Tol Silivri kimdir?

1978 Mersin doğumluyum. Eğitimimi Londra’da İşletme ve Pazarlama üzerine tamamladım. İstanbul’da sağlık sektöründe bir Amerikan firmasında beş yıl çalıştıktan sonra aile şirketimize geçtim. Bu süre zarfında gittiğim spor salonunda eşimle tanıştım, aşk kadınıyım bu konuya girersem çıkmamız zor olur, başka bir zamanda da bunu anlatmak isterim.

Aşık olduğum sevgilim ile 10 yıl önce evlendim. İşim dolayısıyla yurt dışı seyahatlerim yoğun olduğu için Alp kendi tatillerini buna göre planlıyordu ve birlikte çok ülke gezdik. Annem bana bu kadar seyahat edersen uçakta doğurursun demişti. Uçakta değil, fakat Amerika’da doğum yaptım. Canım kızımız Lara dünyaya geldi ve benim instagram hikayem de öyle başladı.

7 kişilik Bravemums grubumun kocaman şahane bir aile olacağını düşünmeden çıktığım bu yolda, bugün kocaman bir aile olmanın mutluluğu inanılmaz.

Nurdan Tol

Instagram profilinizi incelediğimde oldukça sempatik, içten, samimi bir anne görüyorum. Instagram da yer almaya nasıl karar verdiniz? ‘Bravemums’ nasıl doğdu?

Öncelikle çok teşekkür ederim, duvarlarım yok, kamera arkasında farklı biri değilim. Hatta faceapp kullanmadığım için çok uyarı aldığım da oldu.

Instagram’da yer almam planlı bir şey değildi. Doğumdan sonra İstanbul’a döndüm (her gittiğim ülke sonrası İstanbul durağım oluyor).

Elimde minicik dünya tatlısı bir bebek ve ben! Instagram hikayem tam da böyle başladı. Doğum öncesi kursuna eşimle katılmanın kolaylığını yaşarken, kendi hayatıma dair nasıl bir yol alacağımı bilemeyen ben, bir gece acaba benden kaç kişi var, diyerek yola çıktım. Ebeveyn olarak deneyimlerimizi paylaşacağımız kaç kişi var?.. Hemen facebook’da kapalı bir grup kurdum; ‘Amerika’da doğum yapan anneler’… Amerika’da doğum yapmış ve Türkiye’ye yerleşmiş anneleri araştırmaya başladım. Bulduğum ailelere davet gönderdim ve sabah uyandığımda unutmuyorum tam 7 kişiydik… Bu gerçekliğin mutluluğunu yaşadım ve grubun adını “Bravemums” koydum.

Instagram düzgün kullanıldığı zaman mucize yaratan bir platform.

Neden Bravemums (Cesur anneler)?

Başka bir ülkede aileleri olmadan doğum yapan annelerin hikayesinin kökü cesur olmalarından gelir diye düşündüm. Kapalı niş grup olduğundan mülakat ve referansla davet etmeye başladım. 7 kişilik Bravemums grubumun kocaman şahane bir aile olacağını düşünmeden çıktığım bu yolda her zaman olduğu gibi kalbimin sesini dinleyerek devam ettim.

Her ay bir etkinlik düzenledim. Aileleri ve çocukları bir araya getirdim. (Korona dönemi zoomdan toplandık). Adımız Bravemums ancak bu süreçte her etkinliğimizde babalar da bizi yalnız bırakmadı. Anne grubuyuz fakat cesur babalar ile birlikte hareket ettik. Single anne single babalarımız da var. Enerjimiz ve sinerjimizle şahane projelere imza attık.

Özellikle çocukların eğitimi, annelerin ihtiyaçları ve ebeveynlik konusunda bilime çok önem veren bir grubuz, ortak paydalarda birleşen anneler, babalar ve çocukları bir çatı altında toplamanın hep mutluluğunu yaşadım.

Türkiye’de ve dünyada, konularında uzman olan profesyonellerle anneleri buluşturmayı amaçladım ve hedefime ulaştım. Her ay çocuklar kendi aralarında eğlenirken bizler uzman kişilerden eğitim aldık ve açık arttırma ile satılan tema objelerinin gelirini aynı gün bir derneğe bağışladık. (Korona dönemi de zoom aracılığı ile bir araya geliyorduk.)

Ailece yurtiçi, yurtdışı, günü birlik ya da uzun soluklu etkinlik yapmak isteyen, çocuk ebeveyn ilişkileri konusunda bir kılavuza ihtiyacı olanlar, sosyal sorumluluk konusunda duyarlı kişiler instagramda Bravemums’ı buldular. Bu noktada bir facebook grubunun ötesine geçti ve Barvemums doğdu.

Lara instagram için benden daha fazla güncel içerikler üretiyor. Koreografilerine eşlik edip bol bol dans ettiğimiz anlara bayılıyorum.

Bu kadar fazla takipçiye ulaşmayı bekliyor muydunuz? Sizce bunun nedeni nedir?

Nedeni sadece Türkiye değil yurt dışı da dahil gerçek, samimi ve güzel insanların bana güvenmesi. 10 yıllık bu yolculuk tek taraflı değil, onlardan o kadar çok şey öğrendim ki…

Her cesur annenin bir hikayesi var. Gerçekten çok cesur annelerimiz var. Yıllarca biriktirdiğim yaşamın içindeki hikayelerini 2023 yılında bir kitap haline getireceğim. Ebeveyn adaylarına ve ebeveynlere ışık olsun.

Bir dönem Afrika’da yaşamışsınız. Çok sık seyahat eder misiniz?

Evet 2 yıl Kenya’da yaşadım ve müthiş bir deneyimdi. Daha önce bahsettiğim gibi her yurt dışı sonrası İstanbul’a geri dönüyorum.

Çok taze yaklaşık iki yıldır İstanbul’dayım ve enerji topluyorum. Sonra nereye gideriz planlamadık, rüzgârın esintisine ailece bırakıyoruz kendimizi. Lara’da alıştı bu duruma, başka ülke onun için yan siteye taşınmak gibi bir şey oldu. Doğduğu günden bugüne kadar her seyahatime hatta okula başlamadan önce hemen hemen her toplantıma da dahil oluyordu.

Profilinizde dünya tatlısı kızınızla çok hareketli, eğlenceli zamanlarınızı takipçilerinizle paylaşıyorsunuz. Kızınızla rutinleriniz var mıdır? En çok birlikte neler yapmaktan keyif alırsınız?

Kızımla gezmeyi çok seviyoruz, ‘kafa nereye biz oraya’ modunda yaşıyoruz. Çünkü aynı şeylerin tekrarı Lara’ma heyecan vermiyor.

Ailece her yıl kayak tatiline gitmeyi seviyoruz.

Lara instagram için benden daha fazla güncel içerikler üretiyor. Koreografilerine eşlik edip bol bol dans ediyoruz birlikte.

Dans, eskrim, at binme sonrası keyif alacağımız şeyleri planlıyoruz.

Seyahat öncesi havaalanında geçirdiğimiz zaman en keyif aldığımız anlardan…

Alışverişten öte yeni şeyler keşfetmeyi çok seviyor. Her an yeni bir ülkeye gidelim diyebiliyor, kafasında listeyle birkaç mağaza ismi veriyor ve bir bakmışsınız biz oraya ışınlanmışız…

Doğada yürüyüş yapmayı seviyoruz birlikte. Yürüyüş bana Lara’mın kazandırdığı alışkanlıklardan birisi mesela.

Lara uçağa binmeyi seviyor ve uçakla gidilen seyahatlerden müthiş keyif alıyor. Yolculuk ailece hepimize iyi geliyor. Karavanımızın olmasını çok istiyor.  

Uzun seyahatlerimiz olmadığında, İstanbul ve çevresinde hafta sonu kaçamakları yapıyoruz.

Sinema, tiyatro, opera gösterileri hep takibimizde. Onun sanatçı ruhu bu konulardaki organizasyonlar için aksiyon almamı kolaylaştırıyor. Örneğin bir gün Verona’da düzenlenen “Opera Fest’den” bahsettim, hemen gidelim dedi ve biz aynı hafta uçak biletimizi alıp, anne kız İtalya turu yaptık. İnanılmazdı… Lara, şahane bir yol arkadaşı…

Seyahat etmeyi seven bir ailesiniz. Çocukla seyahat zordur. Zorluk yaşamadınız mı? Lara ile seyahat ederken öncelikleriniz ne oluyor?

Lara ilk uçağa 14 günlükken bindi ve bu şekilde devam etti. Şanslıyız ki seyahat kültürüne sahip bir kızımız var ve gerçekten bizim için hiç zor değil. Seyahatlerimiz çok eğlenceli ve sosyal geçiyor. Eskiden yapılacak listem uzundu ancak şimdi işim çok kolay. Çünkü canım kızım artık yol arkadaşlığının hakkını veriyor, sanki arkadaşım gibi. Annelere de naçizane önerim lütfen çocuklarıyla seyahat etmekten çekinmesinler. Lara ile seyahatlerde önceliğimiz konaklayacağımız yerin hijyeni.

Instagram’ın önemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Platform hakkında en çok neyi seviyorsunuz?

Instagram işimin bir parçası, aynı zamanda influencer marketing yapan bir ajansım var. Bu bağlamda pozitif yönde bana ve işime katkısı çok büyük. Instagram dünyamı şöyle özetleyebilirim; Canlarım diye kalpten seslendiğim, onların şahane geri bildirimleriyle beslendiğim, gerek annelik sürecimde olsun, gerek gurbette olduğum süreçte, kararsız kaldığım anlarda hep yanımda olan kocaman bir aile, ailem… Çok şanslıyım. İş birlikteliklerimde birçok marka ve şahane insanla tanışmamı sağlayan, instagram vesilesi ile arkadaş demiyorum, dost biriktirdiğim, düzgün kullanıldığı zaman mucize yaratan bir platform.

Annelik hakkında düşünceleriniz nedir? Bir kaç cümle ile özetlemeniz gerekirse…

Canımızın bedenimizin dışında şekil almış hali… Can yavrularımıza sahip çıkma, sonsuz emek ve karşılıksız sevgi…

Anneler günü yaklaşıyor… Anneler Günü’ne özel bir mesaj alabilir miyiz?

Bravemums: cesur anneler… Instagram adımın hakkını vererek içimden gelen duyguyu cesurca paylaşmak isterim.

Güzeller güzeli annemin sesini duyamayacağım, ona sarılamayacağım ilk anneler günüm. Sonsuz bir özlem, dinmeyen bir sızı, yeri dolmayan koca bir boşluk… Mekanı cennet olsun…

Sonsuzluğa yolcu edilen bütün annelere ışıklar yoldaş olsun. Artık evin küçük kızı değil, annesiyim. En iyi özelliklerim annemin bütünü ve artık ben canım annemim…

“Anneler çocukların isteklerini yapmadan ölmezler…

Öldü derler desinler. Onlar hiç ölmezler.”

Bu vesile ile kıymetlimiz, canım annemiz Fatma Tol’a selam olsun…

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.