Latest Posts

Hamileliğinizde güç sizin!

Sağlıklı ye, güçlü ol, pozitif düşün… Sağlıklı, huzurlu bir hamilelik geçirmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler, uzmanların rehberliğinde yazımızda…

Hamilelik istediğinizi yiyip içebilmek ve tüm gün hareketsizce yatabilmek için en ideal dönem gibi görünebilir. Mideniz mi kazındı? Atın bir atıştırmalık ağzınıza… Canınız mı sıkıldı? Geçin TV koltuğunun karşısına, kestirin biraz… Ancak araştırmalar ne kadar sağlıklı beslenirseniz ve ne kadar çok spor yaparsanız kendinizi o kadar zinde hissettiğinizi gösteriyor. Televizyon karşısında geçirdiğiniz saatlerce hareketsiz anlar yerine yapacağınız bir saatlik yürüyüş, sizi kendinize getirecek ve çok dinç hissedeceksiniz.

Esneme egzersizleri çok önemli. Bir spor salonuna gidecek bütçeniz olmayabilir, üzülmeyin. Şimdi telefonunuza indirebileceğiniz çok güzel aplikasyonlar, youtube da bulabileceğiniz konusunda uzman kişilerin birçok videosu var. Araştırın, doktorunuza danışın ve en doğrusunu uygulamaya başlayın. Kendinizi yormadan yapacağınız esneme hareketleri sayesinde ağrısız, sancısız, rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz. Tabii ki televizyonun karşısında boş boş yatacağınız zamanlarınızda olacak. Sürekli ‘Atom Karınca’ gibi ortalıkta dolaşmayacaksınız ancak sürekli de yatmak olmaz öyle değil mi? Hareket, esneklik sağlıklı olmayı beraberinde getirir. Hareket vakti!

Sağlıklı beden en az sizin kadar bebeğiniz için de çok faydalı. Onu sağlıklı bir beden içinde büyütün.

BEBEK İÇİN DE EGZERSİZ

Sağlıklı beden en az sizin kadar bebeğiniz için de çok faydalı. Bir düşünsenize dinç, zinde bir bedende yaşaması mı onun için daha iyi yoksa miskin, sürekli uyuyan, hareketsiz bir bedende mi? Bol oksijenli, kıpır kıpır bir beden tabii ki bebeğiniz için de çok daha iyi. Sağlıklı kalp atışları, düzenli kan dolaşımı, bol oksijenli, ideal beyin gelişimi, sağlıklı besinlerle güzel fiziksel gelişim… Hepsi sizin bedeninizin sağlıklı olmasından ileri gelir. Hadi iş başına!

Karın kası Göbek ve karın kaslarınızı çalıştırın. Oradaki kaslarınızın güçlü olması çok önemli. İçinizde 9 ay süresince bir canlı taşıyorsunuz. İçinizde büyüyerek karın kaslarınızın elastikiyetini zorluyor minik canavar. Doğumdan sonra eski karın görüntüsüne geri dönebilirsiniz, inanın bu imkansız değil. Hamile pilatesi yapabilirsiniz. Doğumdan sonra güçlendirdiğiniz kaslarınızı eski formuna sokabilirsiniz böylece. Bebek büyürken yaşayacağınız ağrıları da azaltır pilates. Doğumu da daha kolay gerçekleştirmenizi sağlar. Yoga da rahatlamanız ve pozitif enerji depolamanız için birebir. Karın kaslarınız için öneririz.

Bacak gerdirme Tüm yükü bacaklarınız taşır. Bol bol yürüyün ve bacaklarınızı esnetin. Ancak bu esnetme hareketini bilinçli yapmanız çok önemli. Bacaklarınızı esneteyim derken yanlış bir hareket yapmayın. Bunun için bir kursa gitmenizi öneririz ya da doktorunuza danışın. Onların resimli şemaları, önerecekleri videolar mutlaka vardır. Bacaklar tüm yükü taşır, onları şımartın! Çok hareketli geçen günün ardından bacaklarınızı yukarı kaldırın ki kan dolaşımını kuvvetlendirin.

Kardiyo vakti Yüzme, yürüyüş, pilates, hafif tempoda koşma… Her gün 60 dakika egzersiz size iyi gelecektir. Her gün düzenli olarak yapacağınız egzersizler sayesinde hamilelik yorgunluğunu üzerinizden atacak, kendinizi çok zinde hissedeceksiniz. Spor size külfet gibi gelmesin. Hiçbir şey yapamıyorsanız, takın kulaklığınızı, bir yandan müziğinizi dinleyin, bir yandan yürüyüşünüzü yapın. Yürüyüş anne adayları için en ideal egzersiz. Kardiyo çalışması için birebir. Sağlıklı beden, dinç zihinler için yürüyüş şart.

Suyu sevin Yüzün, eğer yüzme bilmiyorsanız bu kış aylarında havuza girin ve yürüyün. Yazın denizde yürümek çok daha güzel olur tabii ama kış döneminde havuz da ideal. Karada yürüdüğünüzden çok daha fazla efor sarf ettiğinizi göreceksiniz. Kaslarınız kuvvetlenecek, bel ağrılarınıza iyi gelecek. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde hem zorlanmayacak hem de ciddi efor sarf edeceksiniz. Suyu sevin, suda zaman geçirin.

El ve ayak şişmesi için Hamilelikte değişen hormonlar nedeniyle el ve ayaklarınızda ödem oluşur. Bunun için öncelikle karbonhidrat alımını azaltmalısınız. Ardından el ve ayaklarınıza masaj yapın. Biraz şımarmak mı istiyorsunuz? O zaman devreye kocanız giriyor! Ellerinize ayaklarınıza masajlar yapsın. Ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz. Ayrıca yaz aylarına denk gelen hamilelikler için şu notu da ekleyelim, unutmayın! Ayaklarınızı tuzlu ılık suda bekletin. Tazelik katacak, ödeme iyi gelecek.

ENERJİNİZİ ARTIRIN

Kendinizi yorgun hissettiğinizde bir koltuğa uzanmak en iyisidir evet. Ancak inanın böyle zamanlarda yapacağınız birkaç önemli ve basit hareket enerjinizi kat kat artıracak, kendinizi çok zinde hissettirecek. Bazen hareket etmek dinlenmekten daha dinlendirici olabilir!

Gün ışığı size iyi gelir Doktorunuzun size vereceği vitaminler sizi diri tutmaya yeterli olacaktır. Ancak siz de kar demeyin, kış demeyin her gün 20 dakika dışarı çıkın. Mutlaka! Temiz havada yürüyün, parka gidin. Soğuk hava size dokunmaz, sıkı giyinin daha da iyi gelecektir hatta. Gün ışığını bedeninize alın, rahatlayın.

Nefes alın Düzgün nefes almak o kadar önemli ki. Stresi atmada nefes alıp verme birebir. Kendinizi bunalmış hissettiğinizde bir köşeye çekilin ve on kez derin derin nefes alın. Her nefes alıp verdiğinizde rahatladığınızı hissedin. Zaten bir süre sonra da kendiliğinden stresinizin, sıkıntınızın azaldığını hissedeceksiniz. Camı da açarsanız bol oksijenli bir nefes egzersizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Gece uykusu önemli Uyku saatleri çok önemli. Hamileyken erken yatmak ve güne erken başlamak bioritminiz için önemli. Erken yatağa yatın ve uyumadan önce gevşeyin, esneyin. Omuzlarınızı, kollarınızı yavaş yavaş hareket ettirin, esnetin. Uykuya hazırlanın. Tüm bedeniniz uykuya hazır olsun. Her akşam uykuya dalmadan önce on dakika bedeninizle oynayın! Esneyin, rahatlayın. İyi uykular!

Kendinizi şımartın! Güzel ve hoş kokulu masaj yağlarından alın. Eşinize rica edin sizi şımartsın, hafif bir müzik koyun ve size o yağlarla masaj yapmasını isteyin. 15 dakika bile olsa bu masaj size iyi gelecektir. Eşinizin sevgi dolu parmaklarının size dokunması bile size pozitif enerji verecektir. O masajdan sonra yapacağınız iyi bir seks de size iyi gelecektir!

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.