Latest Posts

Küçük düşünürler bu kez neleri tartışıyor?

Felsefeci ve eğitmen Özge Özdemir’in okulöncesi çocuklar için kaleme aldığı Küçük Düşünürler Serisi’ne iki yeni kitap daha ekledi. Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan serinin yeni kitapları “Kaya Gibi Ağır, Yaprak Gibi Hafif” ve “Çok Saydım, Az Ölçtüm” ile minik felsefeciler yine kavramları tartışacak, bu konulara yepyeni bir açıdan bakacak. Bu kez küçük düşünürlerin merceğinde ağırlık ve ölçü var!

Felsefeci ve eğitmen Özge Özdemir, 9-12 yaş grubu için yazdığı, çok sevilen Çocuklar İçin Felsefe Serisi’nin ardından okul öncesi çocuklara yönelik Küçük Düşünürler Serisi’ni kurguladı. Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan seriye iki yeni kitap daha eklendi. Küçük Bir Nokta, Büyük Bir Fil ve Uzakta Bir Dağ, Yakında Bir Macera kitaplarının ardından seriye Kaya Gibi Ağır, Yaprak Gibi Hafif ve Çok Saydım, Az Ölçtüm adlı kitaplar da katıldı. Okulöncesi yaş grubunun ilgiyle takip ettiği Küçük Düşünürler Serisi böylece dört kitaba ulaştı.

KAVRAMLARA ODAKLANIYOR

Özdemir, bu kitaplarında da öğrenme yolculuğuna ezberleyerek değil kavrayarak başlamanın, sonraki öğrenmelerin önünü açtığı ilkesinden hareket ediyor ve okul öncesi eğitimi programında yer alan kavramlara odaklanıyor.

KAYA GİBİ AĞIR, YAPRAK GİBİ HAFİF

– Yapraklar gibi hafif şeyleri düşünüyorum. Başka neler hafiftir?

– Kuş tüyleri, puf çiçekleri, kelebekler, karıncalar…

– Hafif şeyler daha kolay bozuluyor sanki, ne dersin?

‘Kaya Gibi Ağır, Yaprak Gibi Hafif’ kitabında kahramanlarımız, “Ağır ve hafif nedir?” diye soruyor. Doğadaki nesnelere bakarak ağır olan aynı zamanda büyük ve dayanıklı olan mıdır diye düşünüyor ve bizi de bu felsefi soruşturmanın içine alıyorlar.

ÇOK SAYDIM, AZ ÖLÇTÜM

–  Dördüncü harfle birlikte, “Çok harf öğrendim,” demeye başladın, öyle mi?

–  Evet, üçten sonra gelen her sayı zaten çok oluyor.

‘Çok Saydım, Az Ölçtüm’ kitabında kahramanlarımız, “Az ve çok nedir?” diye soruyor. Bir şeyin az ya da çok olduğuna nasıl karar verdiklerini konuşurken saymak ve ölçmek arasındaki ayrımı fark ediyorlar.

KÜNYE:

Yazan: Özge Özdemir

Resimleyen: Gökçe Akgül

Yayınevi: Redhouse Kidz

Türü: Resimli Kitap

Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.