Latest Posts

Hayalperest Şilo

Hayallerinin peşinden gitmeye hazır cesur bir kızın ve kurduğu müthiş dostluğun hikâyesi… Hayalperest Şilo’nun çocuklara güçlü bir mesajı var; ‘Hayallerine giden yola adım atmaktan çekinme ve mücadeleye açık ol!

Hayalperest Şilo

1900’lü yılların başında, bisiklet yarışlarına sadece erkekler katılabiliyordu. Birinin, “kadınlar neden katılamıyor” diye sorması gerekiyordu sanki…  Sorması, cevap alması ve sonra da bu cevabı olumluya çevirmek için mücadele etmesi…

İtalya’nın bir köyünden çıktı o soruyu soran kız çocuğu. İsmi, Alfonsina Strada’ydı. İleride, İtalya’nın ve dünyanın en ünlü bisikletçilerinden biri olacaktı. Ve biricik arkadaşı balık Şilo’yu yanından hiç ayırmayacaktı.

1900’lü yılların başında, bisiklet yarışlarına sadece erkekler katılabiliyordu. Birinin, “kadınlar neden katılamıyor” diye sorması gerekiyordu sanki.  Sorması, cevap alması ve sonra da bu cevabı olumluya çevirmek için mücadele etmesi… İtalya’nın bir köyünden çıktı o soruyu soran kız çocuğu. İsmi, Alfonsina Strada’ydı.

Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Hayalperest Şilo, köyündekilerin “kızlar bisiklete binmez” önyargılarına inat pedallara asılarak, pantolon giyerek, saçını kısacık kestirerek ayrımcılığa karşı tüm gücüyle mücadele eden Alfonsina Strada’nın ve onun gibi kalıplara sığmayan, uçmayı hayal eden balığı Şilo’nun öyküsünü anlatıyor. Özlem Dilber’in yazdığı, Merve Dilek Efe’nin resimlediği Hayalperest Şilo, çocuklara güçlü bir mesaj sunuyor: Hayallerine giden yola adım atmaktan çekinme ve mücadeleye açık ol! Strada’nın mücadelesi ve azmi, toplumsal önyargıları kırmanın ve cinsiyet eşitliğini sağlamanın önemini her yaştan okura hissettirecek türden ilham verici bir gerçeklikle okurları sarıyor.

Hayallerinin peşinden gitmeye hazır cesur bir kızın ve kurduğu müthiş dostluğun hikâyesi…

Arka kapak yazısından:

Hayallerinin peşinden gitmeye hazır cesur bir kızın
ve kurduğu müthiş dostluğun hikâyesi…

Bir zamanlar, bisikletini rüzgârla yarışırcasına hızlı süren bir kız vardı. Pedallara bir asıldı mı hiç kimse onu durduramazdı. İsmi, Alfonsina Strada’ydı.

Herkes karşı çıksa da o, bisikletini sürmeye devam etti. Bisiklet yarışlarına sadece erkekler katılabiliyordu, yine de Alfo mücadeleden kaçmadı. Neyse ki yalnız değildi. Ona çok inanan, sıradışı bir dostu vardı: Hayalperest Şilo.

HAYALPEREST ŞİLO

Yazan: Özlem Dilber Resimleyen: Merve Dilek Efe Yayınevi: Redhouse Kidz

Türü: Çocuk Edebiyatı-Roman Yaş Grubu: 8 yaş ve üzeri

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.