Latest Posts

Greta devlere karşı

Yuvam Dünya Kitaplığı’nın ilk çocuk kitabıGreta Devlere Karşı’, Nil Karaibrahimgil çevirisi ile yayınlandı…

Dünya genelinde öne çıkan çevre dostu kitapları Türkçe’ye kazandırmayı amaçlayan, Yuvam Dünya Derneği’nin iklim değişikliği konusunda toplumsal farkındalık projelerinden Yuvam Dünya Kitaplığı kapsamında, Cevdet İnci Eğitim Vakfı desteğiyle ilk kez bir çocuk kitabı yayımlandı: Greta Devlere Karşı.

“Greta and the Giants” adıyla yayımlanan orijinal kitap, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Dünyaca ünlü aktivist Greta Thunberg’in iklim değişikliği ile mücadele konusundaki çabaları sayesinde dünya çapında bir hareket başlamış ve “Fridays for Future” adı altında geniş kitleler tarafından desteklenen bir hareket haline gelmişti. Greta’nın hayatından esinlenen hikayenin çocukların iklim değişikliği hakkında bilinçlenmelerine ve harekete geçmelerine ilham vermesi hedefleniyor.

Çevreyi ve dünyayı koruma konusunda kararlı çocukların yolculuğunun anlatıldığı kitap, dünya basını tarafından da büyük ilgi gördü. İngiltere’nin en prestijli gazetelerinden The Guardian tarafından “muhteşem ve ilham verici bir çocuk kitabı biyografisi” olarak tanımlandı. The New York Times ise bu özel hikaye için, “Bu güzel resimli çocuk kitabı, tek bir insanın nasıl bir hareketi başlatabileceği hakkındadır” görüşlerini paylaştı.

Ünlü sanatçı ve Yuvam Dünya Derneği kurucu üyelerinden Nil Karaibrahimgil tarafından Türkçe’ye çevrilen kitap, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında Yeni İnsan Yayınevi tarafından Cevdet İnci Eğitim Vakfı desteği ile okurlarla buluştu. Kitabın geliri, Yuvam Dünya Derneği tarafından iklim krizi ile mücadele projelerinde kullanılacak. Yuvam Dünya Derneği’nin çevre bilinci ve iklim değişikliği konusunda toplumsal farkındalık projelerinden Yuvam Dünya Kitaplığı kapsamında okurlarla buluşan kitap, İnci Vakfı’nın gezici kütüphanesi sayesinde ziyaret edilen okullarla daha çok çocuğa ulaşacak, çocuklar dilediği zaman kitabı kütüphaneden alıp okuma şansı elde edecekler.

Muz Neden Kötüdür ve İklim Krizinin ABC’si kitaplarından sonra Greta Devlere Karşı kitabıyla genişleyen Yuvam Dünya Kitaplığı önümüzdeki günlerde yeni kitaplarını da okuyucularıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.