Latest Posts

“Birbirimizi önemseyelim”

Viatris ve Susam Sokağı Atölyesi, “Susam Sokağı-Birbirimizi Önemseyelim” kaynaklarını Türkçe yayınlamaya başladı. Susam Sokağı karakterleri Elmo ve arkadaşlarının yer aldığı kısa videolar üzerinden; günlük ayrılıklar, büyük değişimler, ekran süresinin yönetilmesi, farkındalık anları ve kendimize zaman ayırmak gibi konular işleniyor. Aynı zamanda klinik psikologların bu konulardaki önerilerine de videolarda yer verilmiş.

Dijital dünyada çocukların doğru kaynaklara erişimi oldukça önemli. Bu kaynaklara güzel bir örnekte Viatris’in Susam Sokağı Atölyesi ile globalde yürüttüğü “Susam Sokağı – Birbirimizi Önemseyelim” girişimi. Bu girişimin amacı, ailelerin sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını desteklemek ve çocuklara yardımcı olmak. Bu anlamda Susam Sokağı karakterleri Elmo ve arkadaşlarının yer aldığı videolar üzerinden; günlük ayrılıklar, büyük değişimler, ekran süresinin yönetilmesi, farkındalık anları ve kendimize zaman ayırmak gibi konular işleniyor. Aynı zamanda klinik psikologların bu konulardaki önerilerine de videolarda yer verilmiş.

Viatris Türkiye, “Susam Sokağı – Birbirimizi Önemseyelim” kaynaklarının Türkçe olarak yayınlandığını düzenlediği basın toplantısında duyurdu.

Devam eden pandemi dünya genelinde pek çok kişi üzerindeki stresi ve baskıyı arttırırken, aile dinamiklerini de görülmemiş ölçüde değiştirdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayınlanan bir rapora göre her yedi çocuktan biri ruh sağlığı sorunu yaşarken, ruh sağlığı hastalıkları bu yaş grubunda global hastalık yükünün %13’ünü oluşturdu. Bakım verenler işe, çocuklar da okula ve ev dışındaki aktivitelere geri dönerken, global karantina önlemleri ve bunun sonucundaki ruh sağlığı ile esenliği konusundaki yalnızlaşma gitgide daha yaygın bir hal alıyor ve çözümlenmesi gerekiyor.

“Susam Sokağı – Birbirimizi Önemseyelim” girişimi 100’den fazla ülkede, 41 dilde ailelere ulaştı. Covid-19 sonrası nesiller genelinde ailelerin sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını desteklemek ve çocuklara yardımcı olmak üzere kaynaklar tasarlandı. Türkçe olarak https://www.youtube.com/c/Viatris/videos adresinde yer alan materyaller sevilen Susam Sokağı karakterleri Elmo ve arkadaşlarının yer aldığı beş yeni video ile klinik psikologların önerilerini içeriyor. Her kaynak seti aileler ve çocuklar için önemli olan bir konu genelinde, onların ‘büyük duygularını’ yönetmelerine yardımcı oluyor: Günlük ayrılıklar, büyük değişimler, ekran süresinin yönetilmesi, farkındalık anları ve kendimize zaman ayırmak.

Lansman çerçevesindeki toplantıda panelistler değişim döneminde çocuklarla ailelerin esenliğinin korunmasına yönelik en iyi uygulamaları vurguladılar. Viatris Türkiye Ülke Müdürü Tayga Kaan Hilal, Akademisyen ve Yazar Dr. Bahar Eriş, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Başkanı Doçent Dr. Yavuz Samur ve tanınmış oyuncu Akasya Asıltürkmen toplantıda kendi kişisel ve profesyonel deneyimlerine dayanan bakış açılarını paylaştılar. Covid-19’un ailelerin, bakım verenlerin ve çocukların ruh sağlığı üzerindeki etkileri, önemli değişimler, ayrılma anksiyetesi, yalnızlık sorunları ve dijital çağda ekran başında geçirilen zamanın yönetilmesinin yollarıyla kişisel stresin azaltılması konuşulan konular arasındaydı.

“Susam Sokağı – Birbirimizi Önemseyelim” kaynakları; çocuklara, ailelerine ve bakım verenlerine eğlenceli ve basit bir şekilde sunulan yararlı ve eğitici içeriklere sahip.

Akademisyen Dr. Bahar Eriş

Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Başkanı, Doç. Dr. Yavuz Samur, 2019 UNICEF-LSE raporundan alıntı yaparak, “Çocukları daha eşitlikçi erişimle çevrimiçi güçlendirmek ve dijital okuryazarlık önem taşımaktadır. Çocukların İnternet kullanımına toptan yasak getirmek onların kritik öğrenme ve beceri geliştirme fırsatlarından yararlanmalarını önler. Çocukların İnternet kullanımına yardımcı olmalı, onları koruyacak önlemler almalı ve çevrimiçi dirençleriyle dijital becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmalıyız.” dedi.

Oyuncu Akasya Asıltürkmen “Bakım verenler işlerine, çocuklar da okula ve ev dışındaki aktivitelerine geri dönerken, global karantina önlemleri ve bunun sonucu yalnızlaşmanın ruh sağlığı ve esenliği üzerindeki etkileri gitgide daha yaygın hale geliyor. Susam Sokağı Birbirimizi Önemseyelim kaynakları ailelerin COVID-19 pandemisinin etkilerini atlatıp uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır,” görüşünü dile getirdi.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.