Latest Posts

Sağlıklı beslenme çantası

Metro Türkiye ve Dilara Koçak düzenlenen basın toplantısıyla sağlıklı beslenme çantaları hazırlamanın güvenilir ve pratik yollarını paylaştı!.. Dilara Koçak, renkli tabaklar ile vitamin açısından dengeli öğünlerden kahvaltıda yumurta tüketiminin artırılmasına, Omega-3’ü çocukların seveceği şekilde tabaklara getirme yollarından market alışverişinizi çocuklar ile yapmanın önemine kadar çocukların sağlıklı beslenmeden keyif almalarını sağlayacak birçok püf noktasını paylaştı.

Okulların açılması ile birlikte ebeveynler, çocukları için sağlıklı ve güvenilir ürün arayışına başladı. ‘’Çocuklarımız için kırtasiye alışverişi yaparken oldukça dikkatliyiz. Okul ihtiyaç listesinde bulunmayan ama yıl boyunca önemli olan beslenme konusunda nasıl bir yol izlemeliyiz?’’ diyen Metro Türkiye, çocukların gelişimi ve sağlığı için dengeli beslenmenin, yediğimiz gıdaların izini sürmenin ve gıda okuryazarlığının önemine dikkat çekmek üzere Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile bir araya geldi.

Yeni eğitim öğretim döneminin başladığı bugünlerde aileleri alışveriş telaşı sardı. Çocukların her gün kullandığı defterlerden boyama setlerine, kalemlerden kitaplara tüm kırtasiye ürünlerinde kalite ve güvenilirlik oldukça önemli. Yıl boyunca çocukların gelişimini etkileyen beslenme alışkanlıkları için tükettikleri gıdaların içeriği ise dikkatle ele alınması gereken bir diğer başlık.

Beslenme Çantanda Neler Var?

Metro Türkiye, yeni okul döneminde okul alışverişinde ihtiyaç listesinde olmayan ama bütün bir yıl  değer taşıyan sağlıklı beslenme için çocukların güvenilir kaynaklardan, kaliteli ve tarladan sofraya izlenebilir gıdalar ile beslenmesinin öneminin altını çiziyor. Metro Türkiye, “Beslenme Çantanda Ne Var?” diyerek hem ailelerin gıda okuryazarlığı konusunda farkındalığını artırmak hem de çocukların gün içerisinde dengeli beslenmelerine yardımcı olmak için Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile bir araya geldi. Sağlıklı ve iyi bir okul dönemi için beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Dilara Koçak, besleyici ve dengeli öğünlerin neleri içermesi gerektiğinden tabakların nasıl ilgi çekici hale getirileceğine kadar birçok konuda ip uçları verdi.

Metro Türkiye Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Aslı Duran, ‘’Metro Türkiye olarak 2014 yılında Türkiye’de gıda izlenebilirliğini başlatan ilk firmayız. Taze et ile başlayıp balık, meyve sebze, Metro markalı bal ve organik ürünlerden sonra şimdi de kendi markalı Coğrafi İşaretli ürünlerimiz ve zeytinyağlarımızda izlenebilirlik sunarak toplamda 2.000’e yakın ürünün yolculuğunu şeffaflıkla paylaşıyoruz. Müşterilerimiz, ürünlerin üzerindeki QR kodları okutarak tarladan, denizden, çiftlikten rafa kadar olan tüm hikayelerine ulaşabiliyor. ’Gıdanın İzini Sür, Bilgiyle Beslen’ diyerek çıktığımız bu yolda, tüketicilerin gıda okuryazarlığı konusunda farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Bir taraftan da katkısız, şekersiz, organik ürün çeşitliliğini artırarak ailelerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz’’ dedi.

Dilara Koçak’tan çocuklarınız için dikkat etmeniz gereken beslenme önerileri:

1-Market alışverişinizi çocuklarınız ile birlikte yapın

Sağlıklı beslenmek için önce gıdanın izini sürmek gerek. Çocuklarınız ile beraber market alışverişi yapın ve ürünlerin izlenebilirlik bilgilerine bakarak güvenilir ve kaliteli ürünler seçin. Bu sayede çocuklarınız küçük yaşta gıda izlenebilirlik farkındalığına sahip olacaktır. Alışverişlerinizde doğal içerikli, Coğrafi İşaretli, katkı ve koruyucu madde içermeyen ürünleri seçmeniz önemli.

‘Gıdaların izini sür, bilgiyle beslen’ mottosuyla “Metro Usulü”ne uygun olarak tedarik edilen 2.000’e yakın ürünün tarladan, çiftlikten, denizden rafa yolculuğunu “izleyen” Metro Türkiye, tüketicilere ürünlerin yetiştirildiği bölgeden üreticisine, kalite analizlerinden sertifikalarına kadar birçok bilgiye ürünlerin üzerindeki QR kodu okutarak kolayca ulaşma imkanı sunuyor.

2-Rengarenk kahvaltı tabakları hazırlayın

Vitamin ve minerallerin dengeli beslenmenin bir parçası olduğu gibi bağışıklık sistemini de destekleyen en önemli etkenlerden biri olduğunu unutmayın. C ve E vitamini gibi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına destek olan çok güçlü antioksidanların mevsim sebze ve meyveleri ile alınması gerektiğini bilmelisiniz.

Siz de çocuklarınız ile birlikte rengarenk kahvaltı tabakları hazırlayarak onların meyve sebze tüketimini artırabilirsiniz. Metro Türkiye raflarındaki mevsiminde toplanmış, yerel ve Coğrafi İşaretli taze meyve sebzeler ile tabaklarınızı süsleyebilirsiniz. Metro Türkiye’nin raflarında Finike portakalından Malatya kayısısına, Ereğli siyah havucundan Bursa incirine kadar mevsiminde toplanmış 200’ü aşkın ürün ile çocuklarınıza rengarenk mevye sebze salataları hazırlayabilirsiniz.

3-Omega-3 içeriği yüksek öğünler oluşturun

Omega-3’ün çocukların gelişimini hepimiz biliyoruz. Minik sandviçlere balık ve yeşil yapraklı sebzeler koyarak çocuklar için hem Omega-3 değeri yüksek sağlıklı hem de tüketmesi keyifli öğünler hazırlamanızı öneriyorum.

Ülkemizde bir ilk olarak yeminde alg yağı kullanarak yetiştirilen Metro Premium Levrek ve Çipuralar, Somona eş değer Omega-3 değerlerine sahip.

4-Yumurta tüketimini artırın

Kahvaltı yapan çocuklar hem daha sağlıklı hem de okulda daha başarılı akademik performans sergiliyorlar. Bu noktada yumurta tüketiminin önemine de dikkat çekmek istiyorum. Çocuklarınızın yumurta tüketimini artırmak için pancake veya sebzeli omlet ile kahvaltı alternatifleri yaratabilir ya da mevsim yeşillikleri, yumurta ve baklagillerden oluşan sandviçler hazırlayabilirsiniz.

Hazırlayacağınız kahvaltılarda organik ürünler de kullanarak yemeklerinizi çocuklar için daha güvenilir hale getirebilirsiniz. Metro Türkiye’nin sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olarak görülen ve her geçen gün daha fazla talep gören organik ürün çeşitliliğini sürekli artırdığını görüyorum. Raflarında meyve sebzeden bakliyatlardan yumurtaya, un, domates püresi ve salçası gibi temel malzemelerden çaylara kadar yaklaşık 200 organik ürün çeşidi bulunuyor.

5-Yağ, şeker ve tuzu dengeli öğünler hazırlayın

Çocukların beslenmesinde denge çok önemli. Peynirli ve sebzeli mini pizzaların yanına bir bardak ayran ekleyerek dengeli bir öğün oluşturabilirsiniz.

Yaklaşık 100’e yakın ürününde şeker, yağ ve tuzu azaltan Metro Türkiye’nin hiçbir kendi markalı ürünü trans yağ da içermiyor.

6-Alternatif beslenme şekillerini de deneyin

Çocuklar küçük yaşta çeşitli alerjilere sahip olabiliyor. Bu noktada alternatif beslenme şekilleri denenebilir. Çocuklarda da görülebilen gluten alerjisine karşı glütensiz makarna gibi ürünler kullanabilirsiniz. Süt ve süt ürünleri tüketemeyen çocuklar için tercih edebileceğiniz bitkisel bazlı ürünler de var. Örneğin yüksek E ve B12 vitamini içeren Metro Chef Veggie bademli ve fındıklı içecekler ile besleyici smoothieler hazırlayabilirsiniz.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.