ANA SAYFAGÜNCELYENİLERPaylaşmak güzeldir

Paylaşmak güzeldir

YAYIN TARİHİ

OMO 2022 yılında başlattığı çocuk parkları projesi ile çocukları oyunun iyileştirici gücü ile buluşturmaya devam ederken yeni bir projesini daha duyurdu. Afet sonrası çocukların duygusal sağlığı için yetişkinlere rehber olması amacıyla “paylasbuyusun.com” platformu ile birlikte geliştirilen “Paylaşmak Güzeldir” rehberlik projesini başlattı. Proje afetten etkilenen çocukların kaygı, korku gibi duygu durumlarını daha iyi anlamaları, gözlemler yapabilmeleri, doğru yaklaşımlar geliştirebilmeleri için eğitmen ve ebeveynlere uzmanlarca geliştirilen bir kaynak sunuyor.

Depremden etkilenen bölgelerde kurduğu çocuk parkları ile oyunun iyileştirici gücünü çoğaltan OMO şimdi de çocukların sosyal ve duygusal gelişimine destek vermek için “Paylaşmak Güzeldir” projesine başlıyor. OMO ve PaylaşBüyüsün iş birliğiyle hayata geçirilen proje deprem bölgesinde yaşayan veya Türkiye’nin farklı bölgelerinde deprem gündeminden etkilenen çocukların ihtiyaçlarına odaklanıyor. “Paylaşmak Güzeldir” ile başlatılan rehberlik programında afet süreci sonrası çocuklarda en sık görülen durumlar örnek insan hikayeleri ile aktarılırken akla gelen sorular, uzmanların yazılı ve video içerikleriyle yanıtlanıyor. 

OMO, 2022 yılında başlattığı ve 6 Şubat Depremleri’nden sonra bölgeye yönlendirdiği OMO Çocuk Parkları projesi ile çocukları oyunun iyileştirici gücü ile buluşturmaya devam ediyor. Marka diğer yandan afet sonrası çocukların duygusal ihtiyaçlarına destek için “paylasbuyusun.com” platformu ile birlikte geliştirilen “Paylaşmak Güzeldir” rehberlik projesini başlatıyor. Proje afetten etkilenen çocukların kaygı, korku gibi duygu durumlarını daha iyi anlamaları, gözlemler yapabilmeleri, doğru yaklaşımlar geliştirebilmeleri için eğitmen ve ebeveynlere uzmanlarca geliştirilen bir kaynak sunuyor. Vakalara, yazılı ve video içeriklerden oluşan Paylaşmak Güzeldir rehber içeriklerine “paylasbuyusun.com” adresinden ve platformun sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor. 

Paylaşmak Güzeldir projesine ilişkin açıklamalarda bulunan Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Dr. Yankı Yazgan, “Çocukların kaygılarını, üzüntülerini, korkularını anlamak ve paylaşmak onların gelişim ihtiyaçlarını daha iyi karşılamamızı ve desteklememizi sağlar. Bu saptama bizi harekete geçirdi. Yetişkinlerin çocukların duygu dünyasını daha iyi anlaması, paylaşması ve desteklemesi için ‘Paylaşmak Güzeldir’ projesini, PaylaşBüyüsün ve OMO ile birlikte hayata geçiriyoruz. Özellikle çocukların ruhsal yaşantılarında farklı sonuçlar yaratan 6 Şubat Depremleri’nin ardından, başta anne ve babalar ve öğretmenler olmak üzere yetişkinlerin çocukların duygu dünyalarıyla ilgili farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz. paylasbuyusun.com ekibinden uzmanlarla birlikte, çocukların ruh sağlığı ve gelişimleri için ihtiyaç duydukları desteği sağlayan, deneyim ve bilgiyi paylaşan kaynak olmayı hedefliyoruz” dedi.

Unilever Çamaşır Bakım Pazarlama Direktörü Alper Çapar, “Yaptığımız araştırmalar sayesinde çocukların iklim değişikliği konusundaki kaygılarını tespit etmiş ve geri dönüştürülmüş plastikler ile OMO Çocuk Parkları projemize başlamıştık. Bu süreçte gerçekleşen depremler hem bölgedeki hem de ülkemizdeki çocukların hayatına yeni bir kaygı ve korku getirdi. Oyun parklarımızı bölgeye yönlendirirken çocukların duygusal ihtiyaçlarına daha geniş bir noktadan destek olmak istedik. Değerli Yankı Yazgan’ın yönlendirme ve katkıları ve PaylaşBüyüsün platformu ile iş birliği içinde ‘Paylaşmak Güzeldir’ projesini başlattık. Yetişkinler için de oldukça zor geçen bu süreçte onların da çocuklar için aradıkları cevaplar olduğunu biliyoruz. Paylaşmak Güzeldir bu konuda destek olmayı amaçlayan bir rehberlik projesi ve Türkiye’deki herkesin kullanımına açık bir kaynak” dedi. 

Paylasbuyusun.com platformu nedir?

PaylaşBüyüsün, “SağlıkBahçesi” ve “Güzel Günler” tarafından 2016 yılında ortaklaşa başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçti. PaylaşBüyüsün çocuklara, gençlere, en çok da anne-babalar ve öğretmenlerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorulanlara odaklanıyor. Akıllardaki soruları, deneyimleri ya da yeni fikirleri ortak bir alanda katılımlı bir yöntemle tartışmaya açmayı; tüm düğüm noktalarına ilişkin olarak uzmanların gözetimi ve katkılarıyla, ihtiyaç noktalarında güncel ve güvenilir bilgilendirme sağlamayı amaçlıyor.

PaylaşBüyüsün ekibi kendi alanında ulusal ve uluslararası düzeyde çalışan psikoloji, pedagoji, tıp ve iletişim gibi ilgili alanlarda görev yapan uzmanlardan oluşuyor. PaylaşBüyüsün, hem “paylasbüyüsün.com” adresinde hem de bu adla erişilebilen sosyal medya hesaplarında, yedi yıldır süreklilik içinde ve aktif biçimde içerik geliştirip paylaşıyor.

OMO Çocuk Parkları Projesi ne durumda?

İstanbul’da Ümraniye, Üsküdar ve Beykoz Belediyeleri iş birliği ile okul önlerine yerleştirilen OMO geri dönüşüm kutularında biriken plastikleri çocuklar için oyun parklarına dönüştüren OMO Çocuk Parkları projesi, ilk beş ayında Trabzon ve Ağrı’daki çocuklarla iki oyun parkını buluşturmuştu. 6 Şubat Depremleri sonrası çocukların iyileşme süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla sosyal rutinlerinin önemli olduğu gerçeğiyle yeni oyun parklarını bu bölgeye yönlendiren OMO, Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman illerinde dört oyun parkını kurdu. OMO depremden etkilenen yerleşimlerde yeni parklar için çalışmalarına devam ediyor.

spot_img

Latest articles

Sporun oyuncakları…

Trendyol'un desteğiyle hayata geçirilen küratörlüğünü şair ve yazar Sunay Akın ve Aslı Nuhoğlu’nun üstlendiği...

Miniğiniz ek gıdaya geçiyor

Ebeveynler için en çok soru sordukları dönemlerden biri ek gıdaya geçiş dönemi. Bu konuda...

Dinozorca duygular…

 İngiliz yazar Rachel Bright ve yetenekli illüstratör Chris Chatterton’ın hazırladığı ve şimdiye kadar 27...

Renkli yaz…

Yaz modasının rengarenk aksesuarları, LC Waikiki’nin 2024 Accessories Koleksiyonu’nda şık ve göz alıcı tasarımlarla...

Don't Miss

spot_img

More like this

Renkli yaz…

Yaz modasının rengarenk aksesuarları, LC Waikiki’nin 2024 Accessories Koleksiyonu’nda şık ve göz alıcı tasarımlarla...

Yaz enerjisi evlerde

LCW Home, yazın ruhunu yansıtan yeni koleksiyonunu zengin seçeneklerle tüketicilerin beğenisine sundu. Yeni yaz...

Güneşe karşı bakım rutini

Tatilde cilt bakımı rutini oluşturmak güneşin zararlarına karşı da cildinizi korumanız anlamına geliyor. La...