Latest Posts

Kulak enfeksiyonu neden sık oluyor?

Çocukların soğuk algınlığı geçirdiklerinde erişkinlere göre kulak enfeksiyonuna yakalanma risklerinin çok daha yüksek olduğunu biliyoruz. Hatta annelerin bir kısmı ufak bir soğuk algınlığı sonrası bile çocuklarından ‘anne kulağım ağrıyor’ cümlesini duyduğunu belirtiyor. Çocuklarda kulak enfeksiyonu neden sık görülür sorusunu VM Medical Park Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Çağlayan’a sorduk…

Günümüzde sık rastlanan dış kulak ve orta kulak enfeksiyonlarının işitme güçlüğü, ateş, kulaktan sıvı gelmesi, sersemlik hissi, burun tıkanıklığı, huzursuzluk, ağlama, iştahsızlık ve uykusuzluk şeklinde belirti verebildiğinin altını çizen VM Medical Park Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çağlayan, kulak enfeksiyonların çocuklarda daha sık görüldüğünü vurguluyor. Neden olarak ise; “Kulak enfeksiyonlarının çocuklarda daha sık görülme nedeni, immune (bağışıklık) sistemlerinin tam gelişmemiş olması ve orta kulakla boğaz arasındaki bağlantıyı sağlayan östaki borularının daha kısa ve yatay olmasıdır. Buna bağlı olarak, kulak sıvıyı yeterince boşaltamadığından sıvı olan ortamda üreyen bakteri ve virüsler enfeksiyona yol açabilir” açıklamasını yapıyor. Uzm. Dr. Çağlayan, orta kulak enfeksiyonu hakkında önemli bulduğu detayları bizlerle paylaştı…

ORTA KULAK İLTİHABI 6-18 AY ARASI ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA

Boğazımızla kulağımız arasında östaki tüpü bulunur. Bu tüp kulağı boğazdaki salgılardan korur, orta kulak sıvılarının drenajını sağlar ve orta kulaktaki hava basıncının dış ortam basıncı ile dengede olmasını sağlar. Östaki borusunun işlevinin bozulması, kulak iltihabına ve basınç artışına yol açar. Çocuklarda östaki tüpü yetişkinlere nazaran daha kısa ve geniştir. Bu nedenle çocuklarda orta kulak enfeksiyonu daha sık görülür. Orta kulak iltihabına ‘otitis media’ denir. En sık 6 ay-18 ay arasındaki çocuklarda görülür.

KULAK ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ

Kulak enfeksiyonunun önemli belirtileri şu şekildedir;

1 İşitme güçlüğü,

2 Ateş,

3 Kulaktan sıvı gelmesi,

4 Sersemlik hissi,

5 Burun tıkanıklığı,

6 Huzursuzluk, ağlama,

7 İştahsızlık

8 Uykusuzluk

VM Medical Park Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Çağlayan

KOMPLİKASYONLAR TEHLİKELİ OLABİLİR

Tekrar eden kulak enfeksiyonlarının işitme kaybı, konuşma bozuklukları, menenjit gibi ciddi sorunlara yol açabileceğini unutmamak gerekir.

TEDAVİDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hastalığın tedavi aşamasında dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor.

1 Dış kulak yolu enfeksiyonları için hekiminizin önereceği kulak damlaları ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

2 Orta kulak enfeksiyonlarında hekiminiz antibiyotik önerebilir ya da klinik muayenesine göre takip etmek isteyebilir.

3 Geniz eti büyüklüğü, alerjik hastalıklar gibi altta yatan hastalıklar da tedavi edilmelidir.

4 İyileşmeyen kulak enfeksiyonlarında orta kulaktaki sıvının boşaltılarak enfeksiyonun tekrar etmesini önleyen tüpler takılabilir. Tüpler genellikle 8- 18 ay arasında kalırlar, sıklıkla kendiliğinden düşerler.

5 Östaki borusuna basınç uygulayan çok büyük bademcikler ve geniz eti varsa alınması iyi olabilir.

KULAK ENFEKSİYONUNDAN KORUNMA ÖNERİLERİ

  Pek çok orta kulak enfeksiyonunun başlangıç nedeni soğuk algınlığı virüsleridir. El yıkama alışkanlığının kazandırılması, sigarayla temasın önlenmesi, yıllık grip aşılarının yapılması, en az ilk 6 ay anne sütü ile beslenmenin sağlanması, sağlıklı beslenme ile immune sistemin güçlendirilmesi viral enfeksiyonları azaltarak orta kulak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabilir.

  Latest Posts

  spot_imgspot_img

  Don't Miss

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.