Latest Posts

Forno Balat 10 yaşında!

İstanbul’un tarihi semti Balat’ın en özel mekânlarından, organik malzemelerle hazırlanan lezzetli menüsü kadar tarihi binası ile de hem göze hem mideye hitap eden ‘Forno Balat’ 10’uncu yaşını kutluyor.

Balat’ın tarihi binalarından birinde konumlanan Forno Balat zengin menüsü, eşsiz tatları ve enerji dolu atmosferiyle 10. yaşını kutluyor. Açık mutfağı ve gizli arka bahçesi ile kendinizi bir kafe ya da restoranda değil, anne evinde gibi hissedebildiğiniz Forno Balat’ta açıldığı günden beri değişmeyen lezzetler, yüzde yüz organik ürünlerle tüketiciye ulaşıyor.

Tarih ve kültür kokan Balat’ın eğimli arnavut kaldırımlı sokakları boyunca uzanan ve semtin simgesi olan tarihi yapılardan birinde yer alan Forno Balat’ta etler aile kasabından, sebzeler mahalle manavından alınıyor. Fırında pişirilen lahmacun ve pideleri, sabahları sıcacık servis edilen kruvasanları ve özel tarifli sufleleriyle misafirlerini ağırlayan Forno Balat, lezzet ve kalite keşfine çıkanlarla 10 yıldır mutfağını paylaşmayı sürdürüyor.

10 yıllık lezzet sırrı

2013 yılında Yona Grunberg tarafından kurulan Forno Balat, 2017 yılında Grunberg’in vefatının ardından şu anki işletmecisi Nurettin Kapıyoldaş ve ekibiyle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. İlk günden beri aynı kaliteyle hizmet verdiklerini vurgulayan Nurettin Kapıyoldaş lezzet sırlarını ‘doğal ürün kullanma konusunda gösterdikleri hassasiyet’ olarak tanımlıyor.

10. yıl kutlamasında basın mensuplarıyla buluşan Kapıyoldaş ‘Forno Balat’ ile ilgili; “Forno Balat olarak konuklarımıza sunduğumuz lezzetlerin tamamında doğallık bizim birinci önceliğimiz. Kullandığımız her ürünü en doğal yerinden temin etmeye çalışıyoruz. Pastırmamızı Kastamonu’dan, peynirlerimizi Erzurum’dan, tereyağımızı Trabzon’dan temin ediyoruz. Hiçbir katkı maddesi, tatlandırıcı kullanmadan sadece pancar şekerinden yapığımız reçellerimiz ise kahvaltılarımızın baş tacı. Aynı hassasiyetle semt kasabında bizim için özenle ayrılan etlerle yaptığımız lahmacun ve pideler; semt manavından seçtiğimiz sebzelerle misafirlerimizin önünde hazırlayıp fırınladığımız pizzalar 10 yıllık lezzet sırlarımızı taşıyor’ diyor ve ekliyor; organik gün kurusu kayısıyla yapılan suflelerimizin de bağımlılık yaptığını iddia ediyoruz.”

Tarih kokan sokakta hafta içi serpme, hafta sonu açık büfe kahvaltı keyfi

Hafta içi serpme kahvaltı, hafta sonu açık büfe kahvaltı ile güne başlayan Forno Balat’ta, her biri kendi yöresinden getirilen doğal kahvaltılık ürünlerden el yapımı ekmek ve sıcak pidelere, tereyağlı kruvasandan, pişilere, yumurtalı ekmekten, kaşarlı-sucuklu-kavurmalı sahanda yumurtaya, ev yapımı reçellerden çeşit çeşit peynirlere kadar her damak zevkine hitap eden zengin seçenekler bulunuyor.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.