Latest Posts

Bu iş çok zor Yonca!

Koruncuk Vakfı, Birleşmiş Milletler (BM) kararıyla 2012 yılından beri kız çocuklarının gördüğü ayrımcılığa dikkat çekmek üzere kutlanan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için hazırladığı kampanya ile herkesi kız çocuklarının eğitime erişimlerinin önemine farkındalık yaratmaya davet ediyor!  Eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarının özgüvenli bireyler olarak toplum içinde yer almaları amacıyla çalışan Koruncuk Vakfı, Dünya Kız Çocukları Günü’nde hem ülkemiz hem dünya için en önemli gündem maddelerinden olan “kız çocukları” ve “eğitim” sorunlarına farkındalık yaratmak için “Bu iş çok zor Yonca!” kampanyasını hayata geçiriyor.

Her yıl eğitimdeki ve cinsiyetler arasındaki fırsat eşitsizliğine dikkat çekmek için farkındalık kampanyaları düzenleyen vakıf, bu yıl hazırladığı animasyon ile kız çocuklarının yaşadıkları zorlukları Yonca karakterinin gözünden anlatıyor. Eğitime erişimi risk altında bulunan kızların Koruncukköylere gelmesi ile yeni bir yolculuğa çıkmasını konu alan animasyon film ile umut kavramına yeni bir bakış açısı kazandırılıyor. Kız çocuklarının eğitimine kesintisiz devam etmesi ve güçlü bireyler olarak toplumda yer almaları gerektiğini vurgulayan Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Dr. Figen Samuray, “Türkiye’de ve dünyada her gün binlerce kız çocuğu cinsiyet eşitsizliği ve fırsat eşitsizliği nedeniyle eğitimine devam edemiyor. Tüm çocukların en temel hakkı olan eğitim hakkının eğitimin her kademesinde çocuklara sağlanması gerektiğini düşündük ve bir soru sorduk: Hayat böyle zorken kız çocuklarının elinden kim tutacak? Bu noktada elimizi taşın altına koyduk ve onların hayata avantajlı başlaması için Koruncukköyler kurduk. Kız çocuklarının önündeki engellerin kaldırılması için hepimizin elini taşın altına koyması gerekir. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları gününde herkesi “Bu iş çok zor Yonca!” kampanyamıza destek olmaya ve bu farkındalığın yaygınlaşmasında kız çocuklarının sesi olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yonca kampanyasına nasıl destek olabilirsiniz? 

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde @Koruncuk hesabından yayınlanacak “Bu iş çok zor Yonca” kampanya videosunu sosyal medya hesaplarınızdan; #AdımızKoruncuk veya #HayataUmutlaBakmalıHerÇocuk etiketiyle @Koruncuk adresini ekleyerek sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir, bu konudaki farkındalığı artırmaya ve mesajı daha geniş kitlelere yaygınlaştırmaya destek olabilirsiniz.

 #HayataUmutlaBakmalıHerÇocuk kampanyası hakkında bilgi edinmek ve destek olmak için: https://fonzip.com/koruncuk/dunya-kiz-cocuklari-gunu

“Bu iş çok zor Yonca!” e-kartlarına ulaşmak için: https://fonzip.com/koruncuk/e-kartlar

Yonca koleksiyonunu incelemek için: https://koruncukiyilikdukkani.org/   

https://www.instagram.com/reel/CyOj0Cjtw_4/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.