Latest Posts

Adımlar otizmli çocuklar için!

Çocuklara umut olun! Tohum Otizm Vakfı’nın bu yıl da otizmli çocuklara eğitim desteği sağlamak için yer alacağı ‘’Eker I Run’’ koşusu, ‘’Ritmini Yakala’’ mottosu ile sporseverler ile 2 Ekim tarihinde Bursa’da buluşuyor.

Tohum Otizm Vakfı, 9. Eker I Run’a, iyilik peşinde koşan herkesi adımlarını otizmli çocuklara umut olmak için atmaya davet ediyor. Eker’in ev sahipliğinde, 2 Ekim Pazar günü Bursa’da gerçekleşecek “9. Eker I Run Yol Koşusu”,  Nilüfer ilçesindeki Eker Meydan’dan başlayacak. 42K, 15K, 5K, Minik Adımlar koşuları ve Paten Yarışları olmak üzere altı ayrı kategoride gerçekleşecek.

Tohum Otizm Vakfı’nın bireysel ve kurumsal koşucularının,  otizme dikkat çekmek ve Tohum Otizm Vakfı’nda eğitim gören otizmli çocukların burs fonuna destek sağlamak için yer alacakları Eker I Run, bu yıl ‘Ritmini Yakala’ mottosuyla 9.kez düzenlenecek. Eker I Run’da otizmli çocukların eğitim burs fonuna destek olmak için koşmak isteyenler kayıt ve detaylı bilgiye ekerkosu.com web sitesi üzerinden erişebilir.

Otizmin tek çaresi yoğun eğitim

Günümüzde bilinen tek çaresi; erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitim olan otizm, erken tanı ve doğru bir eğitim yaklaşımı ile kontrol altına alınabiliyor. Yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık  %50’sinde otizmin belirtileri ile ilgili büyük ilerleme kaydediliyor. Öyle ki bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabiliyor.

Otizmde erken dönemde (12 ay civarı) tanı koyabilmek ve çocukların haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almalarını sağlamak hayati önem taşıyor. Özellikle tanı aldıktan sonra 5 yaşa kadar sunulan bu yoğun eğitim çok daha önemli bir hal alıyor.

Bunları biliyor musunuz?

  • Otizmin tek çaresi Erken tanı ile yoğun, sürekli eğitim’dir.
  • Günümüzde her 44 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya gelmekte ve otizmin görülme sıklığı çok büyük bir hızla artış göstermektedir.
  • Dünyada her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı almaktadır.
  • Otizm erkek çocuklarda, kızlardan 4 kat fazla oranda görülmektedir.
  • Ülkemizde 0-19 yaş grubundaki 574.963 otizmli çocuk ve gencimizden sadece 41.854’ü eğitime eğitime erişebilmektedir.

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.